Над една трета от интернет трафика е фалшив и се дължи на роботи, пише Business Insider, базирайки се на материал на Wall Street Journal. Измамническият трафик се създава от ботнет мрежи, които кликват на съмнителни страници, създадени с единствената цел да генерират посещения на сайтове и да печелят пари от реклама. Схемата функционира, тъй като рекламодателите плащат за това рекламите им да се появяват на страницата, а не за да бъдат видени от истински хора.
Още: Новият Motorola Edge 60 вече е част от каталога на А1 – на лизинг и без оскъпяване
Още: 8 причини защо да ползвате приложението Yettel
Измамниците създават страници с подправен трафик и събират плащания от рекламодателите чрез посредници, които обединяват мястото за реклама на много сайтове и го препродават. Самоличността на мошениците не е ясна и често те оперират от отдалечени региони като Източна Европа, посочват експерти по сигурността.
Рекламодателите са наясно с проблема, но интернет е твърде важно средство за разпространение, за да се лишат от него, дори при положение, че една трета от парите им “потъват” неизвестно къде. На фона на нарастващата популярност на мобилните устройства, закупуването на дигитални реклами се очаква да се увеличи със 17 процента до следващата година в САЩ до общо 50 милиарда долара.
Част от проблема е, че легитимната рекламна индустрия също разчита на роботизирана технология. Повечето от рекламите се купуват “програмирано” или чрез софтуер, който автоматично ги публикува на интернет страници, изпълнявайки медия план. Рекламите се купуват на едро и с невероятна скорост. Прогнозите са, че 80 процента от всички реклами ще бъдат публикувани автоматично до десет години. На практика машини купуват реклами, генерирани от други машини, посещаващи страници и в този процес купуващите машини не могат да различат измамническите машини от човешкия трафик.
Още: Нов вид настилка попива дъжда като гъба (ВИДЕО)
Още: Новият HUAWEI WATCH 5: едно докосване ви дели от бъдещето на интелигентните здравни функции
Технологичните компании се опитват да се справят с тази ситуация, разработвайки специален софтуер. Наскоро Google придоби Spider.io, фирма, предлагаща редица услуги за установяване дали онлайн рекламите са видени от истински хора.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Новият HUAWEI WATCH 5 ще се предлага у нас в комплект с Huawei FreeBuds 6i