Еврото не е само експертна тема. В крайна сметка, това е тема, свързана с джоба на всеки от нас. От друга страна, малко хора са готови да я коментират. Темата с референдума е отчаян опит да се забави този процес. Това заяви в предаването "Студио Actualno" старши икономистът от Института за пазарна икономика, Адриан Николов, коментирайки темата с влизането на България в еврозоната.
По думите му сигналите от ЕС сочат, че не се гледа особено сериозно на този референдум, а и по всичко личи, че ще получим положителен конвергентен доклад. Тук по-скоро става дума са изключително сериозна борба за електорат - между нов политически проект и вече няколко съществуващи, изрази мнение експертът.
Няма как да очакваме, че веднага ще потече мед и масло, когато влезем в еврозоната, но това е последната стъпка от нашата интеграция в европейската общност. Инфлацията е най-често цитираното притеснение. Няма как обаче да обвиним директно еврото за някаква ценова динамика. Разбира се, риск от промяна на цени има. Това, което мен ме притеснява, е поведението на контролните органи: НАП, Комисия за защита на потребителите. Такива органи трябва да се намесят доста агресивно, а техният капацитет наистина ме притеснява. Агресивен и стриктен контрол трябва да има в първите месеци, както и по-дълъг срок на двойното етикетиране - за мен лично срокът от един месец е кратък, посочи още Николов. Според него чисто политически е казусът с референдума на Румен Радев. Той се опитва да се заяви като бъдеща политическа сила. В действията на президента няма никакъв експертен смисъл, каза икономистът.
Кризата с транспорта в София
Видяхме една много висока степен на организация. Обществото много бързо се самоорганизира в този появил се вакуум. От една страна, всеки е свободен да се бори за каквото си заплащане може да се сдобие. Истината е, че формирането на заплатите в публичната сфера е нещо, което много хора не разбират: това са материални стимули, бонуси и т.н. По-скоро ми се струва, че става въпрос са натиск, каза Николов.
При медицинските сестри заплащането е също ниско и кадровият проблем е все по-дълбок и ще се задълбочава с времето. Другото място, където ще избухне кадровият дефицит, е при преподавателите в детските градини. В момента се разтваря ножица между преподавателите в училище и педагогическия състав в детските градини. Транспортните работници са някъде в средата. Ако бях глава на този синдикат, по-скоро щях да се боря за наемане на повече хора. И 10 000 лева да им стане заплатата, условията няма да станат по-добри, отбеляза още Адриан Николов.
Целия разговор с водещ Мирослав Димитров гледайте във видеото.