Мисия за приобщаване: Пуснаха първата кукла Барби с диабет тип 1 (СНИМКИ)

09 юли 2025, 17:06 часа

Във филма за Барби на Грета Геруиг Барбиленд е сигурно място на равенството и многообразието. Но въпреки че куклите съществуват от 1959 г., едва през 2019 г. производителят Mattel започва да продава Барби с физически увреждания. Сега компанията пусна първата си Барби с диабет тип 1 — най-новото попълнение в серията, съобщи The Guardian. Диабет тип 1 е автоимунно заболяване, при което организмът атакува и унищожава клетките в панкреаса, които произвеждат инсулин. Често се диагностицира в детска възраст, а пациентите трябва ежедневно да следят нивата на глюкозата си и да приемат инсулин. 

View this post on Instagram

A post shared by Barbie (@barbie)

Новата Барби е разработена в партньорство с глобалната неправителствена организация за диабет тип 1 – Breakthrough T1D. Куклата носи на ръката си глюкозен монитор (CGM), който ѝ помага да следи непрекъснато кръвната си захар и да управлява състоянието си. За неговото закрепване е използвано специално медицинско тиксо, разбира се, в розов цвят, характерен за Барби, и с формата на сърце. Барби също така носи мобилен телефон с приложение за CGM, което ѝ помага да следи нивата на кръвната си захар през целия ден.

Куклата носи инсулинова помпа, която автоматично дозира инсулин според нуждите, и държи чанта, достатъчно голяма за всички необходими неща, като например закуски, които може да ѝ трябват, докато е навън.

Още: Създадоха първата сляпа кукла Барби (СНИМКИ)

При представянето на новата кукла, Криста Бъргър, старши вицепрезидент на Barbie и глобален ръководител на куклите, заяви, че това е „важна стъпка в ангажимента към приобщаване и представителност“.

„Барби помага да се оформят ранните възприятия на децата за света, и като отразяваме медицински състояния като диабет тип 1, ние гарантираме, че повече деца могат да се припознаят в историите, които си представят, и в куклите, които обичат.“

Фокус върху многообразието

Първите чернокожи кукли Барби бяха въведени през 60-те години, а хиспанските – през 80-те, докато много кукли в професии, в които жените са слабо представени, бяха добавени през 90-те и 00-те години. До преди шест години не е имало Барби с увреждания.

Още: Създадоха първата кукла Барби със Синдром на Даун

Днес в серията Fashionistas има повече от 175 различни визии на Барби – с разнообразни тонове на кожата, цветове на очите, цветове и текстури на косата, типове тяло и увреждания. Включват незряща Барби, чернокожа Барби с синдром на Даун, кукли с слухови апарати, протези, инвалидни колички и Барби с витилиго.

Барби не е единствената марка, която се фокусира върху многообразието. Lottie има кукли със синдром на Даун и аутизъм, а Lego предлага различни минифигури с физически и невидими увреждания, пише The Guardian. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ева Петрова
Ева Петрова Отговорен редактор
Новините днес