За какво ни е това? За какво ни е на баир лозе. Така в предаването Студио Actualno икономистът Николай Василев, вицепремиер в правителството на Симеон Сакскобургготски и министър в правителството на тройната коалиция, коментира намерението на управляващите да приемат Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни, който регулира надценките. Според Николай Василев на пазар с толкова много продукти, такъв закон е излишен и не е невъзможно цените да се вдигнат при регулирани надценки: “Традиционно аз съм против всякакви такива закони. За мен има два вида в историята ценообразуване.
Единият е комунистическият модел. 80-те години в моето детство аз си го спомням. Централният комитет на партията и другите там комитети казват, че това са цените.
В магазините няма абсолютно нищо, има дефицит на всичко, има вихрещ се черен пазар, знаете на битака се продават всякакви неща, доларите са на черния пазар. Това не е моделът, към който аз бих искал да се връщаме изобщо.
Изобилие и конкуренция
В пазарната икономика има друг модел. В момента в Европа България е част от отворения европейски пазар, без Шенген, без граници, без мита, без нищо. Има огромно изобилие от стоки. Нечувано в моето детство. Нещо като хиляда пъти повече стоки в магазините. Тогава имаше няколко десетки, сега има десетки хиляди.
Снимка iStock
Още: "Самосаботаж за еврозоната": Кабинетът признава, че цените може да скочат с нов закон
Изобилие от пиле мляко. От целия свят, каквото си искате. Банани от Латинска Америка, мляко и масло от Германия и Франция, какво ли не. Разбира се и български, да се надяваме повече български.
За мен няма никаква нужда държавата да се меси в каквото и да е. Има сто хиляди търговски обекта в държавата, Корнелия Нинова казва, че са двеста хиляди, може би слага и малки там, и ресторанти, и други работи.
Между тях има такава жествока конкуренция. Толкова е трудно да си в този бизнес. За мен всяка намеса на държавата в определяне на цени,тавани на цени, надценки и други подобни, е вредна. Тя ще има отрицателен ефект.“
Още: Ще го отнесат потребителите: Браншът срещу закона за таван на надценките
Щанс за сивия сектор
Търговските вериги, при наличието на 40 хиляди продукта, могат да откажат да продават тези с 20% надценка, смята икономистът. Според него има опасност да се развие сивият сектор,
защото ако във всички магазини няма някои от тези стоки, “заради глупавия закон“. Например ще се продава сирене без хладилници на Женския пазар, по автомобили, контрабанда, некачествени стоки.
Още: Болшевишки ходове: Иван Христанов за закона за надценките и магазините в пощите (ВИДЕО)
Още – във видеоматериала.