Лидерът на гръцката лява радикална коалиция, която се обявява против рестриктивните мерки, Алексис Ципрас призна поражението си пред дясната Нова демокрация на парламентарните избори, предаде АФП.
Още: Десетки българи чакат да бъдат евакуирани от опасните зони в Иран и Израел
Още: Български творци са блокирани в Тел Авив. Какво е състоянието им?
Ципрас отклони поканата на съперника си Андонис Самарас да се присъедини към новото коалиционно правителство.
„Телефонирах на Самарас, за да го поздравя, той може да създаде правителство”, заяви Ципрас. „Ние ще бъдем в опозиция, ще представляваме народното мнозинство срещу меморандума”, посочи лидерът на Сириза, която получи 71 места в парламента.
Ципрас бе категоричен, че Сириза няма да участва в правителство с Нова Демокрация. Представителят на отдела “Комуникации” на левите радикали Панос Скурлетис нарича евентуалното сработване с Нова Демокрация “политически анекдот”.
Още: Кой има имен ден днес, 15 юни 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 14 юни 2025 г.
Демократичната левица на Фотис Кувелис обаче е готова да подкрепи всяко правителство при две условия. Едното е новото управление да гарантира оставането на Гъция в рамките на еврозоната, а второто е да не е оглавено от несъстоятелно политическо лице. В тази категория Кувелис включва както основните играчи в ПАСОК, така и самият лидер на Нова Демокрация Андонис Самарас, който подписа в началото на годината изпълнението на Меморандума за финансова помощ. Позицията на Демократичната левица от самото начало е, че Гърция трябва поетапно да се отдели от обвързването си от договора за помощ и не подкрепя идеята, лансирана от Сириза, че Гърция трябва едностранно да отмени Меморандума и закона за неговото приложение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фатална катастрофа на пътя София-Варна, има и ранени
Още: За рождения му ден: Българин изтъка портрет на Тръмп (СНИМКИ)
Редактор: Сияна Любомирова