В Програмата за развитие на градския транспорт в столицата не е заложена визията как трябва да се развива. Това каза общинският съветник от БСП в Столичен общински съвет Георги Свиленски, предаде Фокус.
Още: Дъжд и прохлада, но в кои дни? Седмична прогноза за времето от 7-13 юли 2025 г.
Още: Виктор Стоянов: Някои евродепутати продължават с лобизма си в полза на Скопие
Всички добри намерения, които са записани в Програмата за развитие на градския транспорт и в Плана за устойчиво развитие на градския транспорт, БСП през годините ги е подкрепяло. „Става въпрос за Интегрирания проект за градски транспорт, за купуването на нови тролеи, за рехабилитацията на трасетата, на спирконавесите, на информационните табла. Всичко това сме подкрепяли. Зад тези добри намерения, които ние сме подкрепяли през годините, вкараха промените в двете наредби – едната, касаеща повишаването на цените в синя и зелена зона, и втората – повишаването на цените за градския транспорт. С промяната на тези две наредби, няма да бъде решен нито един проблем на градския транспорт, тъй като никъде в тази програма не е заложена визията за това как трябва да се развива градският транспорт – анализ на частните превозвачи, полезно ли е тяхното вкарване в системата на градския транспорт или не е полезно.
„Ние до днес нямаме този анализ, въпреки че те вече 7 - 8 години оперират. След няколко години им изтичат договорите и Столична община към момента не е наясно какво ще прави. Ще обявяваме ли нови конкурси или ще продължат да си оперират същите оператори, или ще ги върнем на „Столичен автотранспорт”. Няма програма за обновяване на другите превозни средства, освен тролеите, което е проект за Интегриран градски транспорт, в който да се каже ясно през следващите три години какво ще се случи в София, колко автобуса ще бъдат подменени”, посочи Георги Свиленски.
„Автобусите, с които се движат столичани, са над 30 - 40-годишни. Никъде не е записано през коя година колко автобуса ще има. Пише, че трябва да се подновят, пише, че трябва да се модернизират спирките, но кога и как точно ще стане, никой не може да каже. Отделно - нямаме идея за развитието на трамвайния транспорт. Само в България може би имаме два вида междурелсие – тесни и широки линии”, каза още Свиленски. Това междурелсие води до 13 различни вида трамваи.
Още: Мощна буря удари Чепеларе и Пампорово
Още: Започва „жестокият грил“: Оранжев и жълт код за опасни горещини
„Тези 13 вида трамваи оскъпяват много поддръжката, да не говорим, че и те са по на 30 - 40 години. Изобщо, с приетата програма и съответните промени в наредбите не се дава никъде отговор на тези въпроси, а се повишават само цените, с цел да се съберат повече пари, които, за съжаление обаче се харчат много непрозрачно, тъй като те не влизат в бюджета на Столична община, а влизат в бюджета на едно търговско дружество, където никой няма контрол там как се разходват тези средства. Затова непрекъснато, когато има скандали с транспорта, те са свързани с Центъра за градска мобилност и с управлението на средствата там”, допълни Георги Свиленски.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!