Глоба от ЕС за България за милиони - заради филми. Къде е държавата за авторските права?

03 юли 2025, 14:30 часа 6421 прочитания

България е единствената държава в Европейския съюз, която не изплаща филмови и продуцентски права за излъчваните по телевизията филми. Това заявиха представители на "Филмаутор" на пресконференция в БТА. Те посочиха, че страната ни е глобена с близо 4 млн. лева заради две директиви от 2019 г., които касаят авторското право. Причината е, че не са имплементирани (въведени в българското законодателство) навреме, въведени са чак през 2023 г., но и до днес нито един лев не е изплатен от кабелните оператори у нас на единствената организация, която събира отчисления от излъчването на аудио-визуални произведения - "Филмаутор".

Източник: Министерство на културата

Според председателя на организацията - режисьорът Станислав Тодоров-Роги, от години Министерството на културата (МК) бездейства по въпроси, които са дълбоко системни и с огромно икономическо значение. "Тази апатия води до конкретни и напълно измерими икономически вреди", каза той.

Още: Кой уволнява в Министерството на културата и защо: Разкрития от д-р Диана Андреева-Попйорданова (ВИДЕО)

България е глобена, защото не събира задължителни отчисления

Сценаристът и драматург Лило Петров заяви, че през месец май България е глобена от Европейския съд с почти 4 млн. лв заради ненавременно имплементиране на две директиви от 2019 г., които касаят авторското право. "Тези пари ще се вземат от бюджета на Министерството на културата", заяви той, като уточни, че реално творците ще спомогнат за плащането като данъкоплатци, вместо да вземат тези пари като бенефициенти от въпросните директиви. Но освен чисто финансово, страната ни ще плати и репутационни щети, тъй като е единствената в ЕС, която не плаща възнагражденията на творците в аудио-визуалните изкуства.

Снимка: iStock

На пресконференцията от "Филмаутор" казаха още, че Министерството на културата има контролни и санкционни функции, но не ги изпълнява. "От МК не прилагат закона, не контролират спазването му, а министерството е абдикирало от правомощията си да глобява и да въвежда правила", каза Лило Петров. "Създава се впечатление, че има чадър над цял сектор от ползватели, а авторите са с празни ръце", заяви още той и уточни, че "Филмаутор" не иска пари от държавата, а държи на прилагането и въвеждането на стриктни правила, които да работят и да се спазват, но да има и контрол.

Как бездействието причинява щети

Иглика Трифонова, снимка: София Филм Фест

Режисьорът Иглика Трифонова каза, че парите за глобата ще бъдат взети от бюджета на Министерството на културата. Тя разказа, че на първата ѝ среща в Министерството директорът на дирекция "Авторско право" - Мехти Меликов, е заявил, че "Филмаутор" трябва да се разбере с кабелните оператори. Те обаче не искат да плащат. "Това много прилича на скандала с Тошко Йорданов и лекарите. Начинът, по който се води разговор в нашето общество с хората с професии, които нямат директни икономически измерения, но са призвание, приличат много на едни епизоди от "Кръстникът" или "Семейство Сопрано". Добра е реакцията на обществото след изказването на Йорданов - той е световноталантлив наглец. Търпението на обществото ни към подобно поведение вече започва да става неистово неприемливо", каза още Трифонова.

Още: Залято с червена боя: Така осъмна Министерството на културата (СНИМКИ)

Мехти Меликов, снимка: БГНЕС

Продуцентът Галина Тонева обясни, че в европейската практика между 1,5 и 2% от таксите към кабелните оператори отиват за авторите на аудио-визуални продукти. "Щетата е не само имиджова, това е чисто пиратство - кабелните оператори не лицензират това съдържание, което препредават", каза тя. По думите ѝ на последната среща с представители на кабелните оператори към "Филмаутор" е било направено предложение 0,1% от таксите да отиват за авторите и продуцентите, което е гавра.

Снимка: iStock

На пресконференцията Георги Чолаков разясни, че този проблем не касае основно българските автори. "Домакинствата плащат на кабелните оператори абонаментнни такси и тези такси формират около половин милиард лева за 2024 г. Всеки абонат, който плаща тези пари на операторите, подпомага пиратството в България. 30% от излъчването на тези оператори са филми. Закони има, които на практика не работят, не подпомагат това, което трябва да изпълнява държавата", каза още Чолаков.

Още: Съюзът на артистите: Сто дни Мариан Бачев бездейства

Министерството на културата пречи да се спазва законът

Снимка: БГНЕС

Според Мария Палаурова, изпълнителен директор на "Филмаутор", организацията няма тарифа за препредаване и не може да събира възнаграждения за автори на филми - и български, и чужди, тъй като няма споразумение между организацията, в която членуват кабелните оператори, и организацията, която събира въпросните възнаграждения. Ако няма такова споразумение, Министерството на културата трябва да назначи комисия от независими експерти, която да се произнесе. "Кабелните операторите водят преговори, защото не могат да ги откажат. Причината е, че те без проблеми осъществяват своята дейност и без да плащат. Защо им е да започват да плащат? Министерството на културата има правомощия, които не упражнява и така "Филмаутор" е в постоянни преговори", каза още Палаурова.

Още: "Музикаутор" с ръст в приходите за авторски възнаграждения за 2024-та: Иван Димитров разказва как (ВИДЕО)

Според нея, назначаването на комисии от МК също не работи, защото тези комисии имат право да завършат без решение. В последните години е имало 5 комисии, но и петте завършват без решение. "Това е системен проблем, който години наред остава нерешен. Няма тарифа, няма възнаграждения, няма плащане. През 2023 г. директивите бяха въведени в българското законодателство - година и половина по-късно тези промени са само на хартия, защото няма инструмент за приложение", каза Палаурова.

Снимка: БГНЕС

Тя добави, че МК не подготвя и не внася проект, който да гарантира процедура за тарифа и даде примери с други държави: В Румъния се събират 1,5 процента от приходите само за авторски права, без продуцентските. Сумата, която са получили през 2023 г., е 4 млн. евро. В Хърватия - 2% само за авторски права, в Полша - 2,2% за автори и продуценти и 10 млн. евро възнаграждения за 2023 г. От кабелните оператори в България предложението към "Филмаутор" е 0,1% от таксите.

На пресконференцията стана ясно още, че МК не прилага настоящия закон и не предлага подобрения на правната рамка. Според "Филмаутор" министерството толерира ситуацията и разпъва чадър над кабелните оператори, а неразрешените взаимоотношения са наричани от МК "търговски спор". "България не изплаща нито лев на автори навън, а българските творци получават възнаграждения отвън", каза още Палаурова.

Станислав Тодоров - Роги, фотограф: Темелко Темелков

Станислав Тодоров заяви, че от "Филмаутор" настояват отговорните лица да понесат последствията от своето бездействие, което е довело до тази глоба. "Ще искаме оставката на Мехти Меликов - директор на дирекция "Авторско право", каза той и допълни, че ще поискат МК да започне да контролира и да санкционира неспазващите закона. "Ще сезираме компетентните органи в ЕС за неприлагане на законите и неспазване на директиви", заяви още той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Неда Ковачева
Неда Ковачева Отговорен редактор
Новините днес