Украйна продължава да помага за рекорден срив на парите за Путин от петрол (ВИДЕО)

04 юли 2025, 07:10 часа 1190 прочитания

Приходите на Русия от петрол през юни се сринаха до двугодишно дъно, тъй като на световните пазари суровият петрол поевтиня и то ударно в рамките на дни в края и след края на "12-дневната война" между Израел и Иран, а руската рубла вървеше по линия на поскъпване и това ограничи възможностите за износ, предаде Bloomberg.

Приходите от петролната индустрия на Руската федерация са се свили с почти 30% до 415,6 милиарда рубли (5,27 милиарда долара), според изчисления на Bloomberg, базирани на данни на руското финансово министерство. Това е най-ниското ниво от юни 2023 г. Комбинираните приходи на Русия от данъци върху петрола и газа са намалели с една трета в сравнение с година по-рано, до почти 495 милиарда рубли, показват изчисленията. Това е най-ниското ниво от януари 2023 г.

А защо - защото цената на най-популярния руски суров петрол "Уралс" е 52,08 долара за барел и то през май. Толкова ниска цена не е имало от март, 2023 година - при това при световен таван от 60 долара за барел. ЕК предлага таван от 45 долара, а украинският президент Володимир Зеленски настоява дори за 35 долара - такива стойности биха били абсолютна катастрофа за режима на Путин.

Още: Приходите на Русия от петрол и газ се сринаха драстично

Същевременно, пак през май рублата стигна до курс 80,4603 рубли за долар - най-силното ѝ равнище от 2 години. В резултат на това руските петролни компании получиха само 4190 рубли за всеки продаден барел, ниво, невиждано от март 2023 г., показват изчисления на Bloomberg.

В края на април руското финансово министерство бързо направи корекция на прогнозите си за руския бюджетен дефицит и обяви, че той ще е по-голям, отколкото при приемането на самия бюджет - заради митническата политика на САЩ и увеличението на обема на добива на петрол в рамките на ОПЕК+. Съответно, само през май Руският суверенен фонд (еквивалентът на Сребърния ни фонд, но предназначен да покрива загуби от петролни и газови приходи - тогава, когато цените са по-ниски от прогнозираното от руското финансово министерство) загуби около 6 000 000 000 долара.

Гуверньорът на руската централна банка Елвира Набиулина призна по-рано тази седмица, че лихвите в Русия са затруднили живота на руските износители. "Те са на мушката на високи лихвени проценти, нисък валутен курс и спад на цените", каза тя на Финансовия конгрес на Руската централна банка в Санкт Петербург. Въпреки този натиск, банката остава предпазлива относно значителното понижаване на основния лихвен процент от страх, че това може да подхрани инфлацията. Следващото заседание на руската комисия по основния лихвен процент е насрочено за края на юли, което означава, че силната рубла ще продължи да оказва натиск върху приходите от петрол засега.

Украйна продължава да налага "петролни санкции" върху Русия

Вчера Украйна проведе атака с дронове в Удмуртия - впоследствие стана ясно, че цел е била руска петролна база в село Борок, близо до Сарапул. По въздуха разстоянието до Сарапул е 1671 километра (над 2000 по пътната мрежа).

Според услугата "Карти" на "Яндекс", в Борок се намира важен стратегически обект - нефтобазата на Федералната държавна бюджетна институция "Горизонт" (Приоритет) на Росрезерв. Депото е било проектирано като комплекс с резервоари-цистерни за съхранение на петрол. Официално обаче местните власти съобщиха за атака срещу "технически съоръжения".

Още: Край на руския петрол: Голяма полска компания с рафинерия в Чехия го заяви

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес