Олимпийският флаг
Още: С цел да се отпуши трафика: Без аварийна лента на част от АМ "Тракия"
Още: "Започва жестокия грил": Проф. Рачев с огнена прогноза за времето
Създаден е от Пиер дьо Кубертен през 1914 г. Олимпийският флаг представлява пет преплетени пръстена на бял фон. Петте пръстена символизират континентите, а са преплетени в символ на приятелството между участниците и държавите на тези международни състезания. Кръговете отляво надясно са син, жълт, черен, зелен и червен. Тези цветове са избрани, защото поне един от тях се съдържа във всеки един национален флаг. За пръв път олимпийският флаг се издига във въздуха на игрите през 1920г.
Олимпийското мото
През 1921 г., Пиер дьо Кубертен, основателят на модерните олимпийски игри, заема латинска фраза от бащата на негов приятел Хенри Дидон за мото на игрите: „По-бързо, по-високо, по-силно” (Citius, Altius, Fortius).
Още: Опасни горещини: Жълт код за високи температури в 18 области
Още: Прогноза за времето - 4 юли 2025 г. (петък)
Олимпийската клетва
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-важните новини за деня: 3 юли 2025 г.
Още: Експерт: Последната година и половина българинът кара по-разумно
Тя е написана отново от Дьо Кубертен и се рецитира на всички Олимпийски игри. По време на церемонията по случай откриването на игрите един от атлетите рецитира клетвата от името на всички състезатели. За пръв път тя бива положена през 1920 г. от белгийския фехтовач Виктор Бойн. Ето я и самата клетва: „От името на всички състезатели, аз обещавам, че ще вземем участие в тези Олимпийски игри, уважавайки и спазвайки правилата, които има, в истинския дух на спортсменството, за славата на спорта и честта на нашите отбори.”
Олимпийското кредо
Идеята за тази фраза, както може би се досещате, е на Пиер дьо Кубертен. Тя е взета от реч на Епископ Етелберт Талбът по време на служба за Олимпийските игри през 1908 г. Кредото гласи: „Най-важното нещо на Олимпийските игри не е да спечелиш, а да вземеш участие, така както най-важното нещо в живота не е триумфът, а борбата. Важното не е да си победил, а да си се бил добре.”
Още: От 4 юли: Промяна в движението през "Петрохан"
Олимпийският пламък
Олимпийския огън е практика продължила още от времето на първите Олимпийски игри в древността. В Олимпия (Гърция) огънят се е запалвал от слънцето и е продължавал да гори до края на игрите. В модерните олимпийски игри пламък се появява за пръв път в Олимпиадата през 1928 г., проведени в Амстердам. Сам по себе си огънят представлява чистота и стремеж към съвършенство. През 1836 г. олимпийският организационен комитет решава огънят да се пали след ритуал, подобен на този правен в Древна Елада. Определено е ритуалът да се извършва в Олимпия, от жени облечени в бели роби по подобие на древните гърци, а огънят да се пали чрез огледало и с помощта на слънчевите лъчи. След това факлата с олимпийския огън да се предава от маратонец на маратонец, като се започва от Олимпия, за да се стигне до олимпийския стадион в града, който е домакин на игрите. Факлата с пламъка днес символизира приемствеността с първите Олимпийски игри в Древна Гърция.
Олимпийският химн
Химнът се изпълнява, когато се издига флагът с преплетените пръстени по време на откриването по откриването. Той е композиран от Спирос Самарас, а текстът е дело на Костис Паламас. За пръв път олимпийският химн е изпълнен през 1896 г. на игрите в Атина, но не е признат за официален до 1957 г.
Истински златни медали
За последно златен олимпийски медал, който е бил направен изцяло от злато, е бил връчен през 1912 г.
Медалите
Олимпийските медали са различни за всяка една Олимпиада и се изработват от съответния организационен комитет, който е домакин на игрите. Всеки медал трябва да бъде поне 3 милиметра дебел и 60 милиметра в диаметър. Също така златните и сребърните олимпийски медали трябва да бъдат направени от 92,5% сребро, а златният медал трябва да бъде покрит с 6 грама злато.
Първият маратон
В 490 г. пр. Хр. Фидипид, гръцки войник, бягал от Маратон до Атина (около 40 км), за да съобщи на атиняните, че битката срещу персите е спечелена и Гърция ще остане свободна. Пътят на Фидипид до Атина бил осеян с камъни, препятствия и множество хълмове, когато пристигнал той бил изтощен до смърт и с разкървавени крака. Щом пристигнал бегачът със сетни сили казал „Победихме!” и издъхнал от умора.
Редактор: Константин Костов