Замразени от 2009 година, мирните преговори между Израел и палестинците ще бъдат подновени в понеделник вечерта в САЩ с участието на държавния секретар Джон Кери.
Кери надделя. От встъпването си в длъжност в началото на годината, американският министър на външните работи направи от мирните преговори между Израел и палестинците свой приоритет. За да постигне целите си, през последните четири месеца той посети Близкия изток шест пъти.
Новината за освобождаването на 104 палестински затворници, което бе одобрено в неделя от израелския премиер Бенямин Нетаняху, бе последният импулс, който доведе до размразяването на продължаващия от 2009 година застой.
Палестинската автономия веднага приветства решението, което бе прието от международната общност като жест на добра воля, но което в Израел бе посрещнато с критики. „Моментът не е лесен нито за мен, нито за министрите ми, нито за семействата на загиналите, чийто чувства много добре разбирам. Има моменти обаче, в които трябва да вземаме трудни решения за доброто на страната, а сега е един от тези моменти”, заяви Нетаняху.
Изготвяне на график
В понеделник вечерта представителите на двете страни ще се срещнат във Вашингтон за първи път, втора среща е предвидена за вторник сутринта. Израелската делегация ще бъде водена от министъра на правосъдието Ципи Ливни. Тя ще бъде придружена, според някои „надзиравана”, от личния пратеник на Нетаняху, Ицхак Молхо. От страната на палестинците на масата ще седи старият пътешественик Саеб Еракат.
Какво все пак можем да очакваме от първия кръг преговори, който ще сложи край на тригодишния застой, дължащ се до голяма степен на еврейското колонизиране на Западния бряг и Източен Ерусалим? По същество, никакъв конкретен напредък не се очаква от срещата, която ще бъде предимно надзорна сесия. Кери, който ще председателства разговорите, предупреди, че срещата е посветена предимно на „разработването на работен план, който ще определи как ще действат страните по време на преговорите в следващите месеци”.
Именно в следващите месеци ще бъдат засегнати въпросите, които предизвикват разногласия – очертанията на границите, колониите на Западния бряг и статутът на Ерусалим. Ако дотогава преговорният процес не забуксува отново, разбира се.
Още: Български краставици за 2,49 лв. тази седмица в Kaufland
Още: "Нова печална страница в делата срещу журналисти": АЕЖ с призив за подкрепа на "Mediapool"
ТФ1