Противоречи на правото на ЕС: От бранша настояха спорният законопроект за храните да бъде оттеглен

22 юли 2025, 14:18 часа 588 прочитания

Проектът на Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни не съответства на правото на Европейския съюз и ще доведе до сериозни негативни правни и икономически последици за България и следва да бъде оттеглен. Около това се обединиха  браншови организации по време на дискусия по темата. Според участниците законопроектът не е работещ и приложим вариант за подобряване веригата на доставки на храни.

"Застрашава националната сигурност"

Председателят на Управителния съвет на Българската стопанска камара (БСК) Добри Митрев напомни, че проектозаконът за веригата на доставки на земеделски продукти и храни беше предложен за обществено обсъждане на 13 юни и допълни, че предстои неговото приемане. "Ние сме силно обезпокоени от този проект на този закон, независимо от много хубавите цели, към които се присъединяваме - да се постигне баланс между участниците във веригите на доставки, да направи пазара по-добър за всички, по-правилно да се разпредели добавената стойност, за съжаление, тези амбиции по никакъв начин не се покриват с текстовете в този законопроект", заяви Митрев.

Още: Погазва основни принципи на пазарната икономика: Търговските вериги скочиха срещу законопроекта за храните

Той посочи, че камарата ще продължи да настоява за спазването на основните принципи в свободното пазарно стопанство, защото това е в интерес не само на икономическите оператори, но и на обществото, както и на държавата. Председателят на БСК изтъкна, че продоволствената сигурност е част от националната ни сигурност. Застрашавайки нея, ние застрашаваме националната си сигурност, заяви Митрев, цитиран от БТА.

Във форума на тема: "Продоволствената сигурност на страната под заплаха", организиран от БСК и членуващи в нея 15 браншови организации, участваха представители на Камарата, Сдружение "Храни и напитки България", Националния съвет по храните, Асоциацията на месопреработвателите в България, Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци, Асоциацията на индустриалното свиневъдство в България, Съюза на птицевъдите в България, Сдружението за модерна търговия.

В дискусията се включи и Петър Ганев, старши експерт в Института за пазарна икономика. По думите му изненадващо е, че точно сега, от икономическа гледна точка, се правят корекции в Закона за еврото. "Този закон беше консенсусно одобрен, работеше още преди официалното си приемане и пазарът вече се адаптираше към него. Въвежданите промени сега стресират пазара и показват едно: държавата си осигурява повече власт чрез контролните органи и конкретни политически лица", подчерта той.

"Законопроектът всъщност представлява закон за вдигане на цените. Вместо да защити потребителите, той поставя търговците в невъзможност да се конкурират свободно, като на практика забранява промоциите и отстъпките, които досега бяха основен механизъм за привличане на клиенти и стимулиране на продажбите", посочи Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия.

На форума нямаше представители на изпълнителната власт и регулаторите, въпреки че бяха поканени.

Още: Обявиха къде ще е първият държавен магазин за храни

Участниците в срещата изразиха и недоволството си от Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото в Република България, внесен от Министерския съвет.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес