Луксът за новите спални вагони, които днес инспектираме, няма да струват повече пари на пътниците, за момента не предвиждаме такова увеличение. Това заяви министърът на транспорта Кристиан Кръстев, който заедно с ръководството на БДЖ и на представители на турската фирма-производител "Тювасаш" инспектираха част от новите вагони по трасето София-Вкарел-София, съобщи БГНЕС.
Министърът се похвали с модерната техника и удобствата, включително и за хора с намалена подвижност, за които във всеки вагон са отделени по две специално оборудвани купета. На въпрос защо се е забавило сертифицирането на вагоните, което още не е факт, изпълнителният директор на ИА "Железопътна администрация" Веселин Василев заяви, че причината е, че за първи път това се прави по заявка на България за трета държава извън ЕС и че техническите изисквания към вагоните към датата на договора не са тези, при които се извършва сертификацията, която включва и европейски стандарти.
Още: Прогноза за времето - 10 май 2025 г. (събота)
Още: Най-важните новини за деня: 9 май 2025 г.
Василев поясни, че вагоните могат да развиват максимална скорост 160 км/ч. В България има отделни трасета, на които може да се развива такава скорост, а към 2020 г. ще разполагаме с 400 км трасета, по които влаковете могат да се движат с такава пределна скорост. От БДЖ заявиха с увереност, че до лятото на 2014 г. със завършването на ремонтите по различните трасета, от София до морето ще може да се стига за 4 часа и половина.
Точната дата за пускането на билетите за новите спални влакове ще бъде обявена при получаване на сертификата за тях и това вероятно ще стане в дните след 1 май. На въпрос какво става с приватизацията на Товарни превози, Кръстев отговори, че това е в правомощията вече в Агенцията по приватизация и че по този въпрос никой не го уведомява какво става там. Дали сме консултации какъв да бъде потенциалният купувач и други изисквания, но след като Агенцията по приватизация влиза в правомощията си, те си назначават консултанти и други процедури по приватизацията, Василев.
Цената по договор на вагоните е 32 милиона 205 хиляди евро без ДДС. БДЖ "Пътнически превози" е изплатило цялата стойност на вагоните по договора, а фирма "Тювасаш" ще извършва сервизна поддръжка през 2-годишния гаранционен срок на вагоните. На 1 април 2013 г. БДЖ "Пътнически превози" внесе заявление в Изпълнителна агенция железопътна администрация за започване на процедурата по издаване на разрешение за въвеждане в експлоатация на 2-та типа нови спални вагони. Към момента процедурата е в ход и е приключила работата по оценка на техническата документация за покриване на изискванията по националните технически правила и националните правила за безопасност.
Още: Облаци, дъжд и хладно време: Прогнозата на Николай Василковски
Всички вагони ще преминат през пробна експлоатация. Очаква се успешно да бъдат преминати всички фази от процедурата и разрешението за експлоатация да стане факт до края на април 2013 г. Целта е българските граждани да могат да ползват вагоните в нормална експлоатация за предстоящите Великденски празници. Всеки вагон разполага с 10 спални кабини с по 3 легла, има пожаро-известителна система и информационна система. Вагоните разполагат с Интерком система за връзка. Всеки вагон разполага с душ кабина, санитарен възел и помещение за предлагане на топли и студени напитки. Климатичната инсталация на вагоните позволява индивидуалното регулиране на температурата във всяка кабина.
Спалните вагони ще бъдат включени към съставите на нощните влакове по направления: София-Варна-София (през Горна Оряховица), София – Варна – София (през Карлово), София – Добрич – София (през Горна Оряховица), София – Силистра – София (през Горна Оряховица и Русе), София – Бургас – София (през Пловдив) и Пловдив – Варна – Пловдив (през Карнобат).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: BG-Alert предупреди за опасно време в Ямбол и Бургас
Още: Ограничават движението по част от АМ "Хемус" в понеделник