Генетичен анализ на останките от 9000-годишно селище в Анатолия (Мала Азия) разкри, че домакинствата са били изградени около женски родствени линии. С течение на времето кръвните връзки губят централната си роля в социалната организация, но специалното отношение към жените и момичетата се запазва в продължение на хиляди години.
ОЩЕ: Статуетка на странно божество на 8500 години е открита в Турция
Чаталхьоюк е едно от най-старите постоянни селища в света, разположено в днешна Турция. Около 7100 г. пр.н.е. там възниква град от плътно разположени къщи от кирпичени тухли, в които се влиза през покрива. Тези хора са били земеделци и пастири и са погребвали мъртвите си под подовете на домовете си.
Специалният статус на жените
Археолозите отдавна отбелязват изобилието от женски фигурки, открити в Чаталхьоюк, което е довело до хипотези за специалния статус на жените или дори за матриархат.
Предишни изследвания, основани на изучаването на анатомичните характеристики на скелетите, обаче са довели до парадоксален извод. Хората, погребани в една и съща къща, най-често не са били близки кръвни роднини. Това озадачило учените: ако домакинствата не са били формирани според принципа на родството, тогава какви социални правила са били в основата им? Оставало неясно как е било организирано това древно общество.
ОЩЕ: Планирането на градове спасило древна цивилизация от епидемии
Статуетка на Великата Богиня майка, открита в Чаталхьоюк и експонирана в Музея на Анатолийските цивилизации в Анкара. Nevit Dilmen / CC BY-SA 3.0
За да разбере това, международен екип от изследователи анализирал геномите на 131 души, чиито останки са били открити в Чаталхьоюк. Учените сравнили генетичната връзка между хора, погребани в едни и същи къщи, и между жители на различни къщи. Анализът обхванал целия период на съществуване на селището, от 7100 до 5950 г. пр.н.е. Резултатите са публикувани в списание Science.
Майчина линия
Изследването установило, че социалната структура на Чаталхьоюк се е променяла с течение на времето. В ранния период на града, от около 7100 до 6700 г. пр.н.е., хората, погребани в една и съща къща, често са включвали близки роднини. Честотата на роднинските връзки достигнала 63%. Тази обаче се променило в средния и късния период. Честотата на генетичната свързаност между „съквартирантите“ спаднала до 30% или по-малко, достигайки 22% до края на съществуването на селището. Въпреки тази промяна, една характеристика останала постоянна в продължение на хиляди години. Когато били откривани генетични връзки между жителите на една и съща къща, те почти винаги вървели по майчина линия.
ОЩЕ: Хляб на 8600 години откриха в Чаталхьоюк
Анализът показал, че жените с висока вероятност са оставали да живеят в къщата, в която са се родили, докато мъжете по-често се премествали в домакинствата на своите партньорки. Това показва матрилокално устройство на обществото на ниво отделни домове, но не означава непременно матриархат в смисъл на женска власт.
Освен това изотопният анализ на костите на новородени показал, че майките на бебета, погребани в една и съща къща, но несвързани генетично, са се придържали към сходна диета. Това може да показва съществуването на сложни социални практики, като осиновяване или приемно отглеждане, при които несвързани членове на общността са живели и са се хранили заедно.
ОЩЕ: Светилище на 8200 години е открито в Турция
Грижа за момичетата
Данните разкрили и специално отношение към момичетата: техните гробове са били пет пъти по-често от тези на момчетата съдържали погребални дарове като мъниста или раковини.
Резултатите рисуват картина на сложно и динамично общество, което не се поддава на прости модели. В Чаталхьоюк в продължение на хиляди години е имало устойчиви традиции, в центъра на които е била жената и нейният род.
Този модел рязко контрастира с патрилокалните, ориентирани към мъжете общества, които по-късно се появяват в Европа, въпреки че европейските земеделци са били потомци на преселници от Анатолия. Изследването показва, че ранните земеделски култури не са имали един-единствен, неизбежен път на развитие и че женските родословни линии може да служили за основа на стабилен социум в продължение на много векове.
На заглавната снимка: Модел на Чаталхьоюк в музея на Ваймар.