Нападенията над медицинските екипи често остават скрити от обществото, защото не им се дава гласност, а те не са рядкост, заявиха лекари от "Спешна помощ" в Русе. Само за миналата година има няколко такива случая, включително с побой над диспечери в координационния център, като единият от пострадалите е бил настанен в болница с доста сериозни наранявания.
Русенските екипи на "Спешна помощ" започнаха първи вчера символични протестни действия в подкрепа на нападнатите си колеги от София и с искане за защита от посегателства на екипите. Тъй като по закон нямат право на ефективни действия, те ще продължат да носят протестните си лентички, докато управляващите вземат ефективни мерки за инкриминиране на нападенията срещу медиците. Идеята да има паник бутон в линейката не е много ефективна, смятат русенските лекари.
"Паник бутон в момента има в диспечерската централа, той е в действие, когато става дума за нападение там. Но проблемът е, че често пъти агресията е на място, на самия адрес, където се намира екипът, и той няма как да реагира", казва д-р Красимир Митов. Самият той е с дългогодишен стаж в "Спешна помощ" и е бил обект на посегателства, които не толкова физически нараняват медиците, а предизвикват силен психологически стрес. Лекарите, които все още не са се отказали да работят в линейките, го правят най-вече заради удовлетворението да помогнат на човек в беда, макар рядко да получават признание за тежкия си труд.
Още: Български краставици за 2,49 лв. тази седмица в Kaufland
Още: "Нова печална страница в делата срещу журналисти": АЕЖ с призив за подкрепа на "Mediapool"