Народното събрание ще избира председателя и членовете на Сметната палата. Това решиха депутатите с гласуването на текстове от Законопроекта за Сметната палата, внесен от Йордан Цонев, Петър Кънев, Румен Гечев и Сергей Кичиков, предаде „Фокус”.
Още: Най-важните новини за деня: 17 юли 2025 г.
Още: Крум Зарков за протестите в защита на Благомир Коцев: Върнахме се много назад
Народното събрание ще избира председател на Сметната палата в срок до три месеца преди изтичането на мандата на действащия председател. В 14-дневен срок от избирането му председателят прави предложение пред Народното събрание за избор на членове на Сметната палата. Народното събрание избира членовете на Сметната палата в 14-дневен срок от постъпване на предложението. Избраните председател и членове на Сметната палата встъпват в длъжност в деня на изтичането на мандата на лицата, на чието място са избрани. Избраните председател и членове на Сметната палата освобождават заеманите от тях длъжности и прекратяват дейностите, които са несъвместими с тяхното правно положение, до деня на встъпването им в длъжност.
Председателят и членовете на Сметната палата ще продължават да изпълняват своите правомощия до встъпването в длъжност на техните приемници. Председателят и членовете на Сметната палата не могат да заемат друга платена длъжност или да извършват друга платена дейност освен научна, преподавателска или дейност, регламентирана в Закона за авторското право и сродните му права. В 14-дневен срок от встъпването им в длъжност председателят и членовете на Сметната палата предприемат действия за освобождаване от изпълнението на друга платена длъжност и за прекратяване на друга платена дейност.
Сметната палата ще е колективен орган, който се състои от 9 членове, включително председател. Председателят и членовете се избират и освобождават от Народното събрание за срок от 7 години. Председателят не може да бъде преизбиран.
Още: Прогноза за времето - 18 юли 2025 г. (петък)
Още: Амбициите за "Формула" 1: 19-годишният Пламен Балчев разказва за пътя на успеха (ВИДЕО)
За председател и членове се избират лица, които имат висше икономическо или юридическо образование с образователно-квалификационна степен „магистър” и професионален опит в областта на правото, финансите, финансовия контрол, одита или счетоводството не по-малко от 15 години за председателя и 10 години за членовете на Сметната палата; не са били членове на правителството, ръководители на централен или местен орган през последните три години, предхождащи избора; не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер или не са лишавани по съдебен ред от правото да заемат определена длъжност, решиха депутатите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не пропускайте плажа! Времето утре - 18 юли 2025 г.
Още: КС се произнесе могат ли да се отнемат колите на пияни и дрогирани шофьори
Председателят на Сметната палата ще получава основно месечно възнаграждение в размер 90 на сто от възнаграждението на председателя на Народното събрание. Членовете на Сметната палата ще получават основно месечно възнаграждение в размер 90 на сто от възнаграждението на председателя.
След гласуването в отрицателен вот депутатът от ПГ на ГЕРБ Станислав Иванов заяви: „Не чух смислено обяснение, след като в момента има двама заместник-председатели, които са си свършили дейността, как ще ги увеличим с още 7 души и ще им дадем същите заплати? Не само че правим членовете двойно повече от необходимото, те няма да отговарят на условията за одитор, а и ще си получават и високата заплата. Ще имат секретарки, коли, ще имат право на командировки и всички други облаги, за да упражняват тази професия, на която не отговарят”.
Председател и членове не могат да бъдат лица, които помежду си са съпрузи или се намират във фактическо съжителство; роднини по права линия без ограничения и по съребрена линия до четвърта степен включително; лица, свързани по смисъла на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, прие парламентът.
Още: Идва друг студен фронт, ще става ли за море? Анастасия Стойчева отговори
Още: "Несебър няма да изпадне от ЮНЕСКО": Говори културният министър
По-рано при обсъжданията депутатът от ГЕРБ Павел Гуджеров заяви: „Разходите за този колективен управляващ орган само за възнаграждения ще са над половин милион. Оправдано ли е това харчене на средства на данъкоплатците? Рентабилно ли е толкова много да бъдат завишавани разходите и защо”.
Депутатът от ПГ на ГЕРБ Лиляна Павлова каза: „Ще се доведе до чисто партийни, приятелски, шуробаджанашки назначения и предпоставки за пазарлъци между членовете на колегията”.
Народният представител от ГЕРБ Десислава Атанасова добави: „Излязоха мнения, че вие, г-н Цонев, се готвите за председател на Сметната палата. Отпаднал е текстът, че народен представител не може да е член на палатата. Кой ще бъде председателят на Сметната палата, след като е отпаднало изискването народни представители да заемат този пост”.
Депутатът от ПГ на ДПС и един от вносителите на законопроекта Йордан Цонев направи предложение за прекратяване на дебатите по тези текстове, като заяви: „Всички изказващи се от ПГ на ГЕРБ повтарят едно и също – че се понижават изискванията за професионализма. Това не е вярно. 15 и 10 години остават със същите изисквания. Да повтаряме като мантра едно и също е абсолютно излишно”. Предложението му беше прието от мнозинството в пленарна зала.
В отрицателен вот депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова заяви: „Какво значи юрист да има опит в областта на правото? Ами това е нонсенс. В областта на кое право? На семейното право, на наказателното право – в коя област? Значи няма проблем бракоразводен адвокат да стане член на колегията? Поне да бяхме записали в областта на финансовото или административното право”.
„Ние сме на трето място по големина на палатата – след Германия и Чехия. И ние като голяма и силна държава сме с 9-членна колегия”, заяви Стоянова.
Депутатът от ГЕРБ Станислав Иванов добави, че целта на приетите промени е може да се назначат повече партийни другари на хранилка.