Срещу забраната масово скочиха социалдемократите от всички области на страната, подкрепени от Организацията за защита на децата, и влязоха в бурна дискусия по този повод със съпартийците на Меркел.
Доводите на министърката обаче са по "прусашки" железни: Вечерният час за непълнолетните бил уместен, така както са важни за обществения ред и спокойствие и регулирането на поведението по време на множеството "грил-купони" и масови празници на открито на отмарящите германци. Те пречели на съня и спокойствието на "нормалните", защото хулиганствали, псували, кряскали и се млатели под прозорците на къщите, из улиците, по площадите, метрото и градинките.
Сайтът на Билд припомня, че забраната да се пиянства действала и сега на все повече обществени места в Германия, като виновните се глобяват. Ако те хванат, че пиеш бира на спирката на S-бана в Хамбург, плащаш си за кефа още 40 евро. Забраната в пристанищния град действа от миналата есен. От 11 декември миналата година е забранено пиенето на алкохол и по спирките на мюнхенския бан.
А от 1 юли тази година и в града на екс-канцлера Герхард Шрьодер (SDP) – Хановър, магазините в района на централната гара спряха да продават алкохолни напитки от 22 до 6 часа сутринта. Нито може да си купиш нещо за душата, за да го изпиеш намясто, докато си чакаш влака, нито е позволено да си напазаруваш за вкъщи спиртносъдържащо питие. От 1 април тази година и в планинското градче Ауе е въведена същата забрана - от 23 часа до 11 преди обяд никаква продажба на алкохол!
В Нюрнберг в момента се дискутира за налагането на алкохолни ограничения. По този повод 51-годишният кмет на града Улрих Мали (SPD) заяви: "При нас е позволено да се пие на обществени места, затова се нуждаем от параграф, който да ограничава това". Причината за предстоящата забрана и в Нюрнберг са масовите безредици, настъпващи сред препилите, особено в края на седмицата.
"Бихме желали да се забрани алкохолизма във всяка една част от пешеходната зона на Нюрнберг", заяви кметът Мали.
Доскоро световноизвестната 3-километрова "фен майли" в Берлин или "отсечката на запалянковците", простираща се от Брандербургската врата до Статуята на победата, беше символ на безграничните купони и свободи на подрастващите: Грил-партита на открито, свинско печено, високи децибели на музиката и крясъци, както и масово уриниране сред дърветата в "Тиерпарк", които взели да линеят и съхнат от киселината. Навред разпилени шишета, бутилки и метални кутии от бира, за уплах на градските чистачи.
Днес в германската столица след 22 часа навред патрулират полицаи и дебнат за шумни компании и пиянски свади. На много места късно вечер не се продават спиртни напитки.
По настояване на жителите на квартала "Кройцберг" (компактно населен с турци) след 22 часа тук също спряха да продават дори бира. И това, в разгара на лятото и традиционните грил-партита! - негодуват берлинчани, за които алкохолът е почти единственият отдушник на все по-затягащата се примка на кризата и нарастващата мизерия в страна на благоденствието като Германия.
Ако бъде приет новият закон на Кристина Шрьодер от CDU, има сериозна заплаха за отлив на избирателите догодина на изборите.
Още: Дъжд и студ в средата на май - докога? Проф. Георги Рачев с отговор
Още: Валежи в цялата страна и жълт код