България се нарежда сред най-либералните държави в Европа по отношение на законови и административни ограничения върху пушенето на тютюневи изделия и електронни цигари, консумацията на алкохол и на вредни храни. От общо 29 изследвани държави, страната ни е 22-ро място, като последни в класацията са тези с най-слаби регулации. Това показва новото проучване Индекс на "държавата бавачка“ (Nanny State Index), което оценява как властите в различните страни в Европа се опитва да ограничават вредните за здравето навици и изкушения.
ОЩЕ: Шоково поскъпване: Кутия цигари ще е с двуцифрена цена
Най-слаби регулации
В категорията „Храни и безалкохолни напитки“ България е на последно място (29-о, заедно с още няколко страни), което в този индекс означава най-свободен режим. У нас няма допълнителни данъци върху подсладените напитки или определени храни, няма ограничения за вендинг автомати или промоции, както и за рекламата на храни, пише в. "Сега".
По отношение на алкохола страната е на 21-во място, което я поставя в по-либералната част на класацията. У нас акцизите върху бирата и спиртните напитки са сравнително ниски, а върху виното изобщо липсват. България също така не прилага минимални цени или забрани за излагане на алкохол в магазините на дребно, а ограниченията върху рекламата са умерени – с известни рестрикции само за спиртни напитки в телевизионния и радио ефира.
Най-силна държавна намеса се наблюдава в категорията „Тютюнопушене“, където България е на 11-о място, т.е. ние сме в групата на по-рестриктивните държави. Забраната за пушене на закрито е строга, обхваща и работни места, и заведения, а автоматите за цигари у нас са забранени. Рекламата е почти изцяло ограничена, а в последните години и контролът върху прилагането на забраните е значително засилен.
ОЩЕ: Как да се откажете от електронните цигари: Най-ефективните методи според експерти
По отношение на алтернативните изделия за пушене - електронните цигари и вейповете, никотиновите паучове и нагреваемият тютюн, България е на 22-ро място в тази категория, т.е. по-свободен режим, но тенденцията е към затягане на контрола. От тази година има по-висок акциз върху течностите за електронни цигари, който се очаква да се повиши още до 2029 г. Допълнително, през февруари 2025 г. беше внесено предложение за пълна забрана на вноса, продажбата и разпространението на вейпове, което вече е прието на първо четене в парламента.
По-строг контрол
В сравнение с предишни проучвания тенденциите в Европа са в посока засилване на държавната намеса за ограничаване на тютюнопушенето и употребата на алкохолни напитки и вредни храни.
В челото на класацията – т.е. най-рестриктивните държави – отново са Турция, Литва и Финландия. В тези страни се прилагат строги забрани за електронните цигари, високи данъци върху алкохол и тютюневи изделия и ограничения в рекламата и промоциите.
ОЩЕ: Месо на скара и алкохол: Как тази комбинация влияе на тялото?
Най-слаба роля на "бавачка" държавата играе в Германия, Люксембург, Италия и Испания, както по отношение на тютюнопушенето, така и по отношение на консумацията на алкохол, определени храни и безалкохлони напитки. Но и там положението се затяга. Германия затяга контрола върху рекламата на тютюневи изделия и въвежда данък върху вейповете, който с всяка година ще става все по-висок. Испанското правителство вече е въвело данък върху марихуаната и сега предлага фактическа забрана на никотиновите паучове и законодателна забрана на ароматизираните електронни цигари. Люксембург също има данък върху вейповете и все още не е легализирал нагреваемия тютюн.
В Обединеното кралство и в Белгия се подготвят допълнителни забрани на вейпове за еднократна употреба и рекламата на определени "нездравословни" храни.
Белгия стана първата страна от ЕС, която забрани вейповете за еднократна употреба през януари 2025 г., като се очаква Франция и Обединеното кралство да въведат сходни забрани. От февруари Дания забрани вейпинга на закрито, а Словения – забрани ароматизираните електронни цигари. От последното издание на индекса, публикувано през 2023 г. . броят на държавите, които облагат с данък течността за електронни цигари, се е увеличил от 15 на 20.
ОЩЕ: Ето кои са най-големите износители на алкохол в Европейския съюз
Германия, Белгия и Кипър забраниха със закон употребата на никотинови паучове, а в Латвия и Нидерландия те са регулирани толкова строго, че все едно са забранени. Франция и Литва вече разглеждат възможността за пълна забрана на тези продукти.
Очаква се до края на 2025 г. в Обединеното кралство да бъде въведена широка забрана за рекламиране на "нездравословни" храни като част от политиката на страната в борбата със затлъстяването.