Украйна трябва да промени външнополитическата си стратегия, за да угоди на американските консервативни медии и да не противоречи на целите на Тръмп. Тя трябва да се съсредоточи върху това, от което и двете страни могат да се възползват, вместо да се обръща към морала, пише The National Interest.
Украйна не може да си позволи да се отнася с Доналд Тръмп по същия начин, по който се отнасяше с Джо Байдън. Тя трябва да преосмисли комуникацията си, за да достигне до хората, особено до консервативната аудитория. За да постигне това, трябва да игнорира традиционните американски медии и да се ангажира с избирателите там, където те се събират: в подкасти, на публични срещи, с лидери на мнение в социалните медии и в новинарските организации, които формират общественото мнение в MAGA обществото (Make America Great Again - Да направим Америка отново велика, бел. ред.) и днешната Републиканска партия.
Украйна трябва да спечели MAGA администрацията
Реалността е, че борбата на Украйна за оцеляване се сблъска с партийни разделения в Америка. Още: Данни от САЩ: Докато се прави, че иска мир, Путин трупа военни за нова офанзива
След събитията в Белия дом през февруари стана ясно, че Володимир Зеленски и неговият екип трябва да променят стратегията и тактиката си. Апелирането към морала няма да проработи пред Тръмп. Стремежът му да сложи край на войната, както направи Теодор Рузвелт през 1905 г., без да пролива американска кръв, е жизнеспособен вариант, особено като се има предвид желанието на Тръмп да спечели Нобеловата награда за мир.
Неудобна истина за демократите е, че синът на Джо Байдън, Хънтър Байдън, е бил член на борда на Burisma, енергийна компания, която мнозина наричат украинска, но всъщност е проруска. Още: Има ли смисъл от преговорите в Истанбул? Путин избра най-ниското ниво делегация
Когато Доналд Тръмп и екипът му се опитваха да получат политическо влияние през 2019 г., те се възползваха от този факт с надеждата, че той ще помогне за разкриването на злепоставяща информация. Те вярваха, че връзката на Байдън с Burisma е основана на корупция.
„Уолстрийт Джърнъл“ съобщи как отношенията на Доналд Тръмп с Украйна са се обтегнали по време на предизборната му кампания през 2016 г., когато той назначи Пол Манафорт, бивш лобист на проруския украински президент Виктор Янукович, за ръководител на кампанията си. След убедителната победа на Володимир Зеленски през 2019 г., Тръмп и неговите съюзници изложиха безпочвената теория, че Украйна, а не Русия, се е намесила в изборите в САЩ през 2016 г. и призоваха за разследване на връзките на Хънтър Байдън с Burisma.
Отношенията се влошиха допълнително, когато се появиха твърдения, че Тръмп е поискал политически услуги от Зеленски в телефонен разговор, което доведе до първия му импийчмънт. Бившият съветник по националната сигурност Джон Болтън отбеляза, че Тръмп никога не е простил на Зеленски за това.
През февруари 2020 г. Тръмп беше оправдан. Оттогава Украйна се превърна в поредния препъни-камък на фона на по-широките културни и политически разделения в Съединените щати. Сред поддръжниците на Тръмп подкрепата за Украйна често се свързва с Демократическата партия и в резултат на това все по-често се чуват изолационистки гласове. Още: Надпреварата във въоръжаването: Трима се карат, Китай ще спечели
Ролята на медиите
Все по-голям брой влиятелни консерватори сега пропагандират ревизионистки поглед върху историята, например представяйки Уинстън Чърчил като злодей, а не като герой от Втората световна война. Тази промяна в политическите възгледи се подсилва от нарастващия десен характер на онлайн медиите.
Зеленски и екипът му са свикнали да работят с Байдън и американските медии от неговата епоха, вярвайки, че те защитават неговото наследство и международния ред. Тръмп обаче избра кампания за натиск срещу Украйна, като на практика не изиска никакви отстъпки от Русия. Още: Край на хубавото време за храните от Украйна в ЕС: Царевица, птиче месо, захар - задават се квоти
Как Украйна може да повлияе на прагматичната външна политика на Тръмп?
„Зеленски знаеше как да говори с либералите в Америка, защото те споделяха ценности и вече подкрепяха Украйна“, казва Трестън Уит, директор по геополитическия риск в консултантската компания Insight Forward. „Администрацията на Тръмп е пълна с националисти, подкрепящи идеята „Америка на първо място“, които са прагматични по отношение на международните отношения и не се поддават лесно на морални аргументи.“
Тарас Кузьо, професор по политология в Националния университет Киевско-Могилянска академия, заяви: „Най-много ме тревожи пълната липса на усилия от страна на украинската държава да води информационна война.“
Не всички обаче са съгласни, че комуникационната стратегия на украинското правителство е била неефективна. „Западната публика и политиците сега разбират Украйна много по-добре благодарение на изключително ефективните усилия за публична дипломация на украинското правителство и гражданското общество“, казва Мария Попова, доцент по политически науки в университета Макгил. Още: Путин харчи милиони, за да унищожава макети: Великобритания с хитра тактика срещу руснаците
Светогледът на Тръмп е насочен към подкрепа на явните победители и стремеж към власт с фиксиран фокус върху сделките и ползите, които идват с тях. Ето защо той беше убеден, че с Русия, една от световните суперсили, си струва да се прави бизнес.
Украйна може да успее
Севернокорейските войски, както и китайските войници, присъстващи на мястото на бойните действия, натрупват опит във воденето на съвременна война. На този фон да се изтъква, че Тръмп може да отслаби „оста на злото“ и да си припише заслугите за това, изглежда обещаващо.
Бившият министър на отбраната на Обединеното кралство Бен Уолъс заяви, че Тръмп е „по-заинтересован от фанфарите“ на сделката, отколкото от дългосрочното бъдеще на Украйна. Ако това е вярно, Украйна трябва да се съсредоточи върху спечелването на подкрепата на републиканците и конгресмените, за да се гарантира, че всяка бъдеща сделка ще бъде сключена в нейна полза. Още: Аматьор: Мирът на Тръмп винаги е бил обречен
Украйна трябва да надгради успеха си с нова комуникационна стратегия, която отразява съвременния медиен пейзаж. Това означава да се отиде „отвъд” традиционните медии и изисква ангажиране на водещи лидери на общественото мнение, говорене с ясни и разбираеми думи и преосмисляне на войната не само като морален императив, но и като борба, съвместима с основните американски интереси и ценности: сила, суверенитет и съпротива срещу тиранията.
Съществува и ясна полза от това подкрепата за Украйна да се представи като възможност за Тръмп да демонстрира основния си принос за евентуалното поражение на Путин. Това е точно обратното на позицията на Байдън, който предлагаше на Украйна максимума от минимума, необходим за борба с много по-голяма сила, пише The National Interest.
За лидер, чиято гордост се гради върху успешните преговори, Украйна предлага на Тръмп уникална възможност да сключи „окончателна сделка“, която да сложи край на войната по американски условия, да отслаби авторитарните опоненти и да възстанови престижа на САЩ, всичко това без да се ангажират американски войски във войната на някой друг. Още: В Япония се притесняват от "нестабилното поведение" на Тръмп
Русия ще остане един от основните конкуренти на Съединените щати на световната сцена, което ще направи отслабването на Кремъл още по-стратегически ценно начинание в бъдеще.
Автор: Дейвид Кириченко
Превод: Ганчо Каменарски