Когато има снеговалеж, до 07:30 часа сутринта се обработват с подходящи смеси и да почистват от сняг и лед спирки на градския транспорт, подлези и подходи към тях, подходи към метростанции и велоалеи, след което се пристъпва към почистването на останалите територии - тротоарите около болници, детски градини, детски ясли и кухни, училища, обществени заведения и други места за обществено ползване.
Още: Разгромна победа на първи тур: Георги Илиев отново е кмет на столичния район "Слатина"
Още: Частичният вот в София: Избирателната активност копае дъното
В сключените от ГЕРБ договори, обаче има съществени пропуски - това пише в личния си профил във Фейсбук лидерът на групата на ПП-ДБ-"Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев. И изброява:
няма упоменат час на приключване за почистване на тротоарите, както и в каква последователност да се чисти. Т.е. за разлика от изискванията за спирки до 7:30 ч., при почистването на тротоарите може само да се възложи то да започне, но няма краен срок за приключването му.
Още: Поледица: 27 пострадали по улиците на София за ден
Още: "София прайд" и шествие за традиционното семейство блокират столицата (ВИДЕО)
Още: В Елин Пелин се проведе конкурс "Пъстър свят"
в наредбата не е формулирано точно определение за конкретната площ пред търговските обекти, която трябва да се почисти от тях самите, както и понятието за прилежаща площ към жилищни сгради и кооперации.
Решението, което Бонев вижда - подготвят се нови технически спецификации към новите договорите, които да урегулират тези дейности:
Още: Зам.-кмет на Самоков участва във форум на тема "Електронизиране обмена на данни между институциите"
Още: Терзиев чака проекта за възстановяването на Симеоновския лифт до края на август
1. Всички собственици, ползватели, лица, които фактически владеят или държат недвижими имоти или части от тях, са длъжни да:
- опазват, почистват и поддържат чистотата в имотите, дворовете, както и в определените прилежащи площи по чл. 67, т. 2 от Наредбата;
- почистват тротоарите пред и около сградите на имотите от сняг и лед, а така също и ледените висулки от сградите, нарушена мазилка и други застрашаващи живота и здравето на преминаващите до сградите;
Още: Сняг и лед: Борис Бонев проверява какво е чистила Столична община
Още: Предлагат нощен транспорт до летище София
Още: Терзиев налага вето и на увеличението на заплатите в градския транспорт
Спорд Бонев, за периода от 9.01 до 11.01 са почистени:
- 170 дка спирки с ръчно разпръскване на сол
- 96 дка спирки ръчно от сняг и лед
- 1900 дка тротоари, площади и велоалеи с разпръскване на сол - 1144 дка тротоари, площади и велоалеи ръчно от сняг и лед
Още: Сняг по тротоара и висулки: Забрани и глоби в София, Варна, Пловдив и Бургас
- 161 дка механизирано от тротоари и площади
Няма обаче още справка на наложените глоби за несвършена работа от Столична община по почистване - Бонев твърди, че на 16 януари тя ще е готова.