В навечерието на предизборната надпревара политиците от всеки цвят и окраска показаха, че са във върхова форма и са готови да се впуснат в спринта, финиширащ няколко метра след жълтите павета. Как по друг начин бихме могли да си обясним умелото прехвърляне и заиграване с „топката” АЕЦ „Белене”, която беше разчетена от всички политически сили като огромен успех?
Още: "Те бяха обесили собствените си деца"
Още: Орбан: "Брюксел си играе с огъня". Омразата срещу Украйна
В рамките на по-малко от ден управляващи, опозиция и псевдоопозиция видяха в плачевно ниския резултат от първия референдум в демократичната история на България успех за собствените си до безкрай лансирани позиции. Вицепремиерът Цветанов побърза да обяви, че огромният брой негласували българи, или 80% от имащите право на глас, в действителност са дали своя отрицателен вот за втората ни АЕЦ. Минути по-късно лидерът на ДСБ обяви, че ако тъмносините са имали още месец за антиБелене кампанията са щели да обърнат резултата от вота и се потупаха по гърдите с малкото казали „не.
Лидерът на БСП и бивш премиер Сергей Станишев ни най-малко не се притесни от ниската избирателна активност в националното допитване и дори го определи за личен провал на премиера Борисов и вот на недоверие към него от страна на избирателите. Очаквано, разлюляната от „кьорфишек пищов” ДПС в типичния си спокоен тон подкрепящо констатира, че референдумът е първият голям провал за министър-председателя и не пропусна да го предупреди, че най-тежката загуба го очаква на изборите.
Последният пък не само, че не се смути, ами дори занимава с казуса около „гьола” в Белене и представителите на американската търговска камара и други инвеститори, които бяха дошли у нас уж, за да се запознаят с бизнесклимата, но уви имаха шанса да чуят единствено поредните словопотоци на министър-председателя.
Още: Жътварят на смъртта
Още: "Даже не мога да обясня как се съгласих": Как Русия превръща украинските деца в терористи
Излишно е да търсим позициите на останалите малки и немалки десетки партийни формации у нас, защото със сигурност и те ще видят своя успех в проведеното допитване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Китай искат хората да работят по-малко. А причината е в добре известен парадокс на капитализма
Още: Русия разполага военна техника близо до Финландия. Нови танкове се пазят за "по-нататъшна употреба"
И така първият широко дискутиран, рекламиран и най-вече скъп референдум в новата ни история стана поредната залъгалка в устата на неновите ни политици. Никой от тях обаче не успя да отговори категорично на редица съществени въпроси около втората ни АЕЦ, сред които окончателното финансиране на проекта, неговата безопасност, създаването на хранилище за ядрени отпадъци и т.н., и т.н. Никой не успя и дори не счете за нужно да даде отчет на милионите, похарчени за случването на референдума в момент, в който страната ни продължава да е обхваната от многогодишна криза. Никой не счете за нужно да припомни на избирателите, че според Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, национален референдум се провежда само по „въпроси с национално значение от компетентността на Народното събрание” и в този смисъл решението за строителство на АЕЦ „Белене” не е от компетентността на НС, а на Министерския съвет. А той го взе отдавна.
И явно много от глас имащите българи не счетоха за нужно да отидат до изборните урни. Което и потвърждава думите на дългогодишния ръководител на лаборатория „Анализ на енергийни системи” на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към Българска академия на науките Пламен Цветанов, а именно, че референдумът няма нищо общо с енергетиката на България, а е чисто политическа битка за власт. Как иначе ще си обясним съмнително малкия брой от 0,22% българи, върнали „топката” Белене отново на депутатите?
Голямата игра с „гьола-АЕЦ” ни излезе много скъпо и уви, ако след като всички политици твърдят, че са спечелили от нея, остава само един губещ, който обаче показа, че май хич не му играе. Поне не с тези играчи.
Още: Разединени американски щати: Какво свърши Тръмп с Америка за 100 дни
Още: "Надяваме се на 9 май Путин да сложи край на войната в Украйна"