ЕК попари надеждите на България за членство в Шенген

08 февруари 2012, 14:33 часа • 5625 | прочитания

Надеждите на България и Румъния за бързо присъединяване към Шенгенското пространство днес бяха попарени след публикуването на критичен доклад на ЕК, според който България не е приложила ефективни мерки за борба с корупцията.

Още: Оранжев и жълт код за значителни валежи в събота

Още: Разходка в планината или уютен ден с книга? Времето през уикенда 10-11 май 2025 г.

Тъй като влизането на София и Букурещ в Шенген трябва да стане едновременно, проблемите пред членството на едната страна-кандидат означава проблем и за другата държава.

Засега България и Румъния се сблъскват със съпротивата на Холандия, която иска от двете страни реален напредък в борбата с корупцията и доказателство за способността им да осигурят контрола над границите с държавите извън ЕС.

По-рано холандският министър на външните работи Бен Кнапен накара двете страни да изчакат за членство в Шенген до лятото на 2012 година. „Холандия очаква два последователни положителни доклада, които да показват, че борбата с корупцията и организираната престъпност е необратим и съществен”, отбеляза Кнапен. „През юли, след годишния доклад на ЕК ще видим дали това условие е изпълнено”, посочи той.

Още: Българските католици са доволни от избора на папа Лъв XIV

Още: С половин уста патриарх Даниил призова новия папа да спре реформите

Новите доклади на ЕК за България и Румъния посочват какъв напредък са отбелязали двете страни в съдебната реформа и борбата с корупцията.

Докладът представлява междинен и предварителен етап преди годишния доклад, който ще бъде публикуван през юли.

Текстът е особено критичен за България, в която „не е отчетен никакъв конкретен напредък по отношение на системата за контрол върху декларирането на имуществото на висшестоящите чиновници, която има за цел да установи и следи случаите на необяснимо забогатяване”.

ЕК призовава българските власти да „провеждат професионални, а не партийни разследвания при съмнения за корупция по високите етажи на властта и да дават отчет” за резултатите.

Още: Кой има имен ден днес, 9 май 2025 г. Честито!

Още: Прогноза за времето - 9 май 2025 г. (петък)

Освен това Комисията препоръчва на България допълнителни усилия за предотвратяване и за борба с корупцията както по границите, така и в администрацията на местно ниво.

В същото време докладът за Румъния е по-ласкателен. Въпреки това ЕК няма никакви правомощия във връзка с присъединяването на страните в Шенген.

Решението зависи от страните-членки на Шенгенското пространство и трябва да бъде прието с единодушие.

АФП

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес