Скопие: Гърците и българите ни нападнаха в ЕП

06 февруари 2013, 13:52 часа • 13925 | прочитания

Канонада българско-гръцки поправки на Резолюцията за Македония, която трябва да бъде приета от ЕП през април тази година, пише днес македонският вестник “Вечер”, като се позовава на държавната агенция МИА.

Още: Седмична прогноза за времето за 12-18 май 2025 г.

Още: "Радев иска да суспендира Конституцията": Позиция на 40 преподаватели по право

В проекторезолюцията, подготвена от евродепутата Ричард Хоуит, са внесени общо 203 поправки, от които 92 са на български, а 35 - на гръцки евродепутати.

Според изданието, най-голям брой поправки били направени от либерала Станимир Илчев, който заедно с Андрей Ковачев от Европейската народна партия, или отделно, е внесъл 30 поправки. След него бил Димитър Стоянов – 25 поправки, като според „Вечер” повечето от тях били твърди, обидни и противоречащи на добросъседските отношения, които ЕС иска от Македония и България. Ковачев имал 24 поправки, а при гърците най-много имал Николаос Салавракос от партия Народен православен събор – 15. След него е Мариа Елени-Копа от социалдемократите и Мариета Янаку от ЕНП.

Докладчикът Ричард Хоуит също е внесъл над 20 поправки на предложението си, което представил пред Комисията по външна политика миналия месец.

Още: Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“

Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!

„Канонадата на българина Стоянов започва с поправка, в която се посочва, че продължава нетолерантността и прогонването на хора с българско самосъзнание и иска да бъде взето предвид насилието в парламента в края на миналата година, когато опозиционни депутати били бити и извадени насила от пленарна зала. Той също така в резолюцията иска да влезе и това, че „опозиционната партия СДСМ предприема действия, които не отговарят на европейските стандарти за толерантност, визирайки случая, при който нейни общински съветници в Скопие са скандирали „Мръсни българи” към колегите си от общинския съвет по повод преименуването на улица. Той отправя обвинения и за Спаска Митрова, за премахването на паметната плоча на Мара Бунева, както и за нападението над българския посланик в Скопие. Също така се споменава и полицейската репресия срещу лица, които работят като посредници сред българските власти и гражданите, които искат да получат българско гражданство, с цел да се всее страх сред лицата с българско самосъзнание. Стоянов е поискал да се вземе предвид и политическата ситуация в страната”, пише „Вечер”.

„По отношение на политическата криза Станимир Илчев и Андрей Ковачев са малко по-конструктивни, но и те реагират за „негативните последствия за лица, които открито изразяват своята българска идентичност”, и искат това да се вземе предвид при решаването на Съвета на ЕС през юли тази година”, посочва изданието.

Вестникът изтъква още, че добросъседските отношения и решаването на спора за името са били най-честите понятия в поправките на българските и гръцките евродепутати.

„Българите Ковачев и Илчев искат властите да предприемат подход към историята, основаващ се на фактите, особено по отношение на образователнте материали и публичните прояви – както в страната, така и на международно ниво, с цел да се намалят междуетническото и регионалното напрежение. Димитър Стоянов чрез поправка иска ЕС да прекрати понататъшното финансиране на Македония от Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПА). Той има и поправка, с която иска ЕП да призова правителството на БЮР Македония да покаже воля за добросъседство, решавайки проблематичното от десетилетия мародерско поругаване на български военни паметници на нейна територия”, пише вестникът.

Още: Прогноза за времето - 11 май 2025 г. (неделя)

Още: 133 участника от цялата страна бягаха в първото спортно състезание „Марица 5“ (СНИМКИ)

Изданието посочва, че Стоянов ползвал името БЮРМ, независимо, че България е признала конституционното име на страната.

Няколко депутати, приятели на Македония, имали поправки, с които приветстват съдебните реформи в страната и искат тяхно засилване. Докладчикът Хоуит имал поправки за изборния кодекс, както и за политическата ситуация в страната.

Редактор: Десислава Ушатова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес