Унгарското правителство, което се опитва да получи финансова помощ от Международния валутен фонд (МВФ) и ЕС, е готово да отговори на критиките за реформите на централната си банка, предаде АФП .
Още: Оранжев и жълт код за значителни валежи в събота
Още: Разходка в планината или уютен ден с книга? Времето през уикенда 10-11 май 2025 г.
„Унгарското правителство приема част от забележките във връзка с новия закон за Централната банка. Не виждам пречка някои от предложенията да бъдат приети. Но в някои отношенията остават големи различия в позициите”, заяви унгарският премиер Виктор Орбан пред местно радио.
В четвъртък председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу заяви, че ще направи всичко, за да накара Унгария да спазва законите на ЕС, след като властите в Будапеща приеха нова конституция, която според критиците, нарушава независимостта на ключови държавни институции, опорочава избирателната система и ограничава свободата на медиите.
ЕК и МВФ атакуваха реформите на Централната банка на Унгария, които поставят под съмнение нейната независимост и дават на правителството прекомерно влияние върху монетарната политика.
Още: Българските католици са доволни от избора на папа Лъв XIV
Още: С половин уста патриарх Даниил призова новия папа да спре реформите
Вчера и президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги изрази сериозни опасения относно независимостта на унгарската централна банка, с което подсили натиска над Будапеща да анулира остро оспорваните промени в законодателството на страната, предаде АФП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обявиха носителите на отличието "Златно перо" за 2025 г.
Още: Тапи към морето: Как се променя движението по АМ "Тракия"
„За съжаление, трябва да кажа, че вече сме много обезпокоени”, каза Драги пред журналисти след срещата на ЕЦБ. „Ние наистина сме много обезпокоени, защото ЕЦБ е изключително предпазлива за сигнали за натиск оказван от органи взимащи решенията във всяка от страните-членки над националните банки”, каза той. „Смятам, че този натиск е противоречащ на духа на Лисабонския договор”, допълни Драги.