Инфрачервеното излъчване на Земята като неизчерпаем източник на енергия

14 март 2014, 09:42 часа 5615 прочитания

Нашата планета непрекъснато излъчва стотици милиона гигавата енергия в космическото пространство под формата на инфрачервено излъчване. Има ли начин тази енергия да се използва от хората на Земята за производството на електрически ток, са се запитали специалисти в областта на физиката. Отговорът е положителен и вече дори има работещи разработки в тази насока.

Още: Като няма корупция, да закриваме комисията

Още: Биещото сърце на партията никога не е спирало и ще ни бие с 200, ако дремем

Учени от Харвардския университет са създали две устройства, които улавят това инфрачервено излъчване и го превръщат в нов, неизчерпаем източник на екологично чиста енергия.

И двете приспособления са базирани на принципи, подобни на тези, които се използват във фотогалваничните устройства. Вместо да използват падащата върху тях светлина във видимия диапазон, устройствата изработват постоянен електрически ток чрез повторно излъчване на инфрачервеното излъчване на Земята.

Харвардските изследователи съобщават, че подобен оптикоелектронен метод за получаване на електрическа енергия до този момент никой не е използвал. Сега обаче това е възможно, благодарение на последните достижения в областта на технологиите, които позволяват на тези методи да се гледа от гледна точка на тяхното практическо приложение.

Още: Един е Пеевски и Борисов е неговият пророк

Още: Насилие над родилките в България има и то трябва да спре!

В разработените от учените технологии са използвани най-новите открития от плазмониката, микроелектрониката, нанопроизводството и новите материали, включително метаматериали и графен.

Специалистите все пак  поясняват, че тези методи сами по себе си не могат да обезпечат производството на достатъчно количество енергия. Такива инфрачервени системи може да се използват заедно със стандартните слънчеви батерии, за да се постигне необходимата производителност. Техните елементи може да се изработват директно върху основата на обикновените фотогалванични елементи, което ще увеличи общата ефективност на системата, допълват учените.

Редактор: Анна Маринова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес