Докладът на Европейския парламент за напредъка на Северна Македония по пътя към нейното еврочленство се превърна във външнополитическо събитие с дългосрочно значение. Никога не сме очаквали обратното - че Европарламентът би тръгнал по начертания от Коминтерна път за развитие на Балканите. Или че би гласувал по безпрецедентен начин каквото и да било, свързано с национална идентичност - без значение чия.
За отпадането на изразите „македонска идентичност“ и „македонски език“ гласуваха трите най-големи политически сили в Европейския парламент - ЕНП, С&Д и Обнови Европа.
Докладчикът Томас Вайц изрично подчерта, че в документа е записано условието за промяна на Конституцията и по-точно вписването на българите в нея. Той посочи и нещо, което няма как да не се радваме, че най-сетне е забелязано от европейска институция - че в Северна Македония има голямо чуждо влияние. “Трябва да се борим с него, независимо дали е сръбско, китайско или руско“, отбеляза Вайц. Още: Агресивното лобиране на Северна Македония и накъде в отношенията със София след "доклада Вайц": Реакции на евродепутатите
"Сръбски свят" вече не е зад пердето
И тук стигаме до нещо, което няма как да не приветстваме. В резолюцията на Европейския парламент, базирана на доклада на Вайц, ясно се акцентира върху опасността от „Сръбски свят“, който “подкопава суверенитета на Северна Македония и региона“, „представители на правителството в Скопие го подкрепят и популяризират.“
"Сръбски свят" се беше скрил зад едно прашасало перде, което Европа рязко отметна.
Няма как да не ни радва това, че Европарламентът вижда тази заплаха. Защото проектът работи за дестабилизация и промяна на държавните граници в региона, като включва Република Сръбска, Черна гора, Косово и Северна Македония към...разбира се, към нещото, наречено Сръбски свят.
В доклада се изразява тревога, че представители на правителството на Северна Македония подкрепят и насърчават тази сръбска мегаидея. Затова в документа се осъжда участието в “срещи, които целят да установят сфера на влияние, подкопаваща суверенитета на други държави и стабилността в региона“. Още: Хибриден режим на Балканите: Защо процъфтява дълбоката държава в Северна Македония?
Архивите на УДБА ще кажат как се сърбизира жива плът от България
Сред блестящите тези, застъпени в доклада, е и „необходимостта от отваряне на архивите на югославските тайни служби". Това също е изключително важно. Във вехтите папки на УДБА и КОС със сигурност има неща, които показват детайли от сърбизирането на тази откъсната от България територия и на нейното население.
Наред с това са и всички останали влияния с антиевропейска насоченост, за които всеки, живеещ на Балканите, знае откъде идват.
Междувременно докладчикът Томас Вайц се оплака пред сръбска медия, че е получавал смъртни заплахи и че срещу него е имало очерняща кампания. Той смята, че тези заплахи идват от българска страна, което не звучи съвсем логично. Все пак тезите му са в синхрон с българската позиция, като са диаметрално противоположни на македонската.
Вероятно е подведен по някакъв начин, че България го мрази. Няма такова нещо, благодарни сме му за отговорната му и обективна работа, като много добре знаем какво е да стоиш на такива позиции.
Скопие да поработи върху манталитета на управниците си
Само ще припомним репресиите срещу Люпчо Георгиевски и стотиците българи, лишени от каквато и да било възможност да изразят българската си принадлежност. Още: Нападение срещу кметицата на Скопие, която е български гражданин: Любчо Нешков с подробности
Политиката е въпрос и на манталитет. Само един пример ще дадем. Президентът на РСМ Силяновска се произнесе, че и Европа, и Европейският съюз имат сериозен проблем с демокрацията.
Да, точно така каза тази женица.
За постоянните изцепки на Мицкоски няма изобщо да отваряме дума. Можем само да се надяваме, че Северна Македония скоро ще има нови лидери и ново управление, с което наистина ще можем да работим в посока на добросъседството, така необходимо за две европейски държави.
А идентитетот и язикот ќе ги бараме друг пат.
Автор: Евелина Гечева