Насилие над родилките в България има и то трябва да спре!

17 юли 2025, 11:11 часа 2604 прочитания

Всеки път, когато прочета за пострадала родилка, пострадало бебе и - не дай си Боже - починала родилка и бебе, се сещам за моите раждания. Вината, укорът в очите на акушерката, която ме гледаше безучастно със скръстени ръце, докато ме подготвяха за спешно секцио след 12 часа контракции и не се знаеше дали ще извадят бебето живо, а тя ми каза: "Ти си виновна, защото те е страх". Всъщност се оказа предлежание, несъвместимо с нормалното раждане... Сещам се за много достолепния лекар, който ме изгледа с такова отвращение, когато го помолих да ми подаде ръка, за да се изправя след второто ми раждане. И не, не ми подаде.

Ужасът

Грубост към родилки: Разказ на жена, станала свидетел на обидите в „Майчин дом”

Сещам се за съседката, която загуби бебето си по време на раждане, защото не бяха преценили правилно теглото му и "да не се лигавела, могла и сама да роди." Както и за дъщерята на моя приятелка, която уж беше родена с мозъчно увреждане и трябваше да пие силни лекарства до края на живота си. Майка й реши да потърси второ и трето мнение, които категорично отхвърлиха диагнозата, и днес това момиче е живо, здраво, много умно и свири на цигулка! Част от тези случаи са от "Майчин дом", други - не. Грубостта и насилието над родилки в България се случва в почти всички АГ болници и отделения в страната. Това е така, това се знае, за това трябва да се говори. Това трябва да спре! 

Главният секретар на БЛС: Пропускът не е лекарска грешка

Насилие има!

Жените в България, пострадали от насилие в родилната зала (предродилната, женската консултация, АГ кабинета, неонаталогията), със сигурност са много повече, отколкото се осмеляват да застанат публично пред медиите. И не зная кое е по-страшно - това, че го има, или това, че от недостойно голяма част от хората то се приема за нещо нормално.  

Официално: Грешка с интубация е отнела живота на родилка и второто ѝ бебе

Манталитетът, при който към бременната и раждаща жена се проявява отношение, характерно за места, на които се продават стоки със съмнителен произход, е толкова дълбоко вкоренен, че протестът срещу него буди възмущение. В обществото ни се е насадила търпимост и разбираемост за това, че раждащата жена може да бъде обиждана, удряна, унижавана, да се упражнява психическо и физическо насилие върху нея. Това е проблем и той е многогодишен, многопластов и има много лица.

Днес е погребението на Ренета Томова, която почина след раждане в Сливен

"Майчин дом" несъмнено е най-голямата АГ болница в България, която приема жени от цялата страна с различни заболявания, сложни случаи на бременни и родилки. Спасени са хиляди жени и техните деца, а броят на благодарните пациенти несъмнено е голям. За съжаление, медицината е сфера, в която грешките струват изключително скъпо, а липсата на човечност е една от предпоставките за тези грешки. Лекарската професия е една от най-достойните професии и може би най-неблагодарната. Длъжен си да помогнеш, самата същина на дейността предполага помощ, лечение, спасение.

Родила сама, без лекари, в леглото: Родилка ще съди болница

Носталгия по миналото

Информацията за случаи на насилие над родилки е толкова шокираща и болезнена, невъобразима за асимилиране, че защитният механизъм у почти всеки човек започва да търси оправдания за него, само и само да не е истина. Едно защитно затваряне на очите и търсене на оправдание, което само толерира съществуващото насилие в родилните отделения. Особено съжаление предизвикват коментарите на майки, преживели насилие, които оправдават действията на медицинския персонал. 45-годишният период на репресии и обезличаване със сигурност е нанесъл щети в народопсихологията, която все още нашепва: "Трай си, трай си! Какво сега толкова е станало, нали всичко приключи добре! Давай да не се разправяме!". Но това съгласие и мълчание налива вода в мелницата на порочните и насилствени практики в българските родилни зали, в които все още може да се чуе "култовата" реплика: "Когато го прави, не рева, к'во ревеш сега?".

Родилка обикаля четири болници, защото отказват да я приемат

Със сигурност има много пациенти, доволни от лекари. Но е лесно да си доволен, когато не е възникнал сериозен проблем или напрегната ситуация, в която освен професионализъм от гледна точка на конкретния здравен специалист, се изисква и проява на морални качества и здрава психика.

И тук сме закъснели

В родилната помощ, както и в други сфери, нововъведенията се случват с години, понякога и десетки години закъснения. Доскоро се определяха като "лиготия" водното раждане, вертикалното раждане, късното прекъсване на пъпната връв. Кенгуру грижата, която доказано спасява и допринася за подобряването на състоянието на недоносените бебета (които са все повече) едва наскоро бе въведена в отделен сектор в "Майчин дом" тази година - 2025 г. По информация на "Майчин дом" кенгуру грижата е въведена за първи път в света през 1978 г., т.е. преди 47 години, а днес в САЩ над 80% от неонатологичните отделения използват този метод. Жени, живеещи в развитите държави, съобщават за изключително уважително отношение към раждащата жена, кога ли това ще стане модерно и ще бъде въведено у нас? Кога ли ще стане модерно уважителното отношение към пациента по подразбиране, а не само по заплащане на такса за избор на екип? Кога ли ще стане модерно достойните лекари официално да се разграничат от всички порочни практики, сриващи авторитета им? Не сте забравили Даная, нали? 

Смъртност сред родилките

И най-важният въпрос. Каква е смъртността сред родилките в България? Въпрос, чийто отговор е изключително неясен в държава, намираща се в Европа и член на ЕС. През 2022 г. Българският хелзинкски комитет отчита, че нивото на смъртността сред родилките в България се определя като средно към високо, спрямо смъртността в останалите държави в Европа. За периода от 2010 до 2020 г., включително в България, е установена смъртта на 66 жени, починали в периода на бременността, раждането и 42 дни след него. Данните се разминават от посоченото в официалната статистика и имат някои ограничения, които показват, че дори и това може да не е реалното число.

БХК препоръчва създаване на Програма за контрол на майчината заболеваемост и смъртност

В началото на 2021 г., в рамките на подготовката на Годишния доклад за правата на човека за 2020 г., Българският хелзинкски комитет се натъкна на тревожно разминаване в данните, които официалните институции съобщават относно майчината смъртност през 2019 г., и други тревожни тенденции по отношение гарантирането на човешките и гражданските права на жената в периода на бременността и раждането.

Пациентка: Медицински одит доказа подправена експертиза при фатално раждане в Сливен

През април 2021 г. тогавашният екип на Министерството на здравеопазването също проучи дали данните са събрани коректно от НЗОК и Националния център по обществено здраве и анализи, и след като установи, че не е налична статистическа грешка, изпрати отговор до БХК в този смисъл. Разминаването в данните беше аргументирано с факта, „че бременна или раждаща жена може да почине в резултат на друго заболяване, което е довело до смърт и в този случай в смъртния акт като причина за смъртта ще бъде описано другото заболяване“.

В МКБ-10 (десета ревизия на Международната класификация на болестите) изрично са дефинирани майчина смъртност, късна майчина смъртност и смърт, свързана с бременността (Част 2, том 1), и посочените дефиниции обхващат практически всички причини за смърт, възникнали по време на бременността, раждането и послеродовия период, с изключение на „злополука и случайно възникнала причина“.

Травма и не само физическа

Т.нар. скачане по корема или прийом на Кристелер, според разказите на раждалите жени в България, все още широко се прилага. Нормалното раждане е дълъг, непредвидим и времеемък процес. Той може да бъде спестен с прилагането на цезарево сечение (показател, по който страната ни отново е на челните места в Европа) или прийом на Кристелер.

Бащата на починалата Ренета: Никой не ни информира за резултатите от експертизата

При жената прийомът на Кристелер предизвиква огромна болка и невъзможност да напъва самостоятелно. Той се избягва в повечето медицински практики заради големия брой усложнения. За по-безопасни начини на родоразрешаване се считат вакуум-екстракцията и използването на форцепс. За съжаление, прийомът на Кристелер се използва дори без наличието на видими причини, а по-скоро от нетърпение от страна на медицинския персонал.

Прийом на Кристелер за раждане - отречен, но прилагащ се

За него се заговори след смъртта на Ренета Томова от Сливен през 2018 г., която почина след раждането на дъщеричката си. Нейна приятелка разказа, че по разказ на Ренета след раждането е имало кръв по тавана! По-късно почина бебе след раждане, водено от същата лекарка, която е била на раждането на Ренета. По разказ на бащата на починалото бебе - и тук е използван натиск върху корема. Директорът на болницата информира, че лекарката била изпаднала в депресия.

Официално не е ясно защо е починала родилката в Сливен и няма да е ясно поне 2 седмици

В депресия обаче изпадат и майките с травматично раждане. Това им пречи да полагат грижи за себе си и детето си, често води до раздори в семейството. Много жени се отказват да имат второ дете след първо травматично раждане, а това е най-малкото, от което страната ни има нужда на фона на продължаващата демографска криза. 

Всичко друго, но не и срам

Не, бременната и раждащата жена не трябва да я е срам от каквото и да било по време на процеса на раждане. НЕ трябва да я е срам и страх да разкаже, да потърси помощ и отговорност, ако прецени, че е била подложена на неподобаващо отношение. Единственият срам е за тези, които не проявяват достатъчно уважение към жената и живота, който носи.

Официално не е ясно защо е починала родилката в Сливен и няма да е ясно поне 2 седмици

Да си платиш за уважение

Майчинството е свято, достатъчно кърваво и трудно започващо и продължаващо, за да бъде унижавано, насилвано и опорочавано с махленско поведение от страна на медицинския персонал. Именно затова много семейства решават да заплатят сериозни суми, за да си осигурят условията и грижите, които този труден, болезнен и рисков за живота и здравето на жената и бебето период заслужава.

Затова си плащат.

Но платена ли е човечността?

Колко струва?

Снимки: iStock, FB

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Иванова
Яна Иванова Отговорен редактор
Новините днес