Все по-вероятно е коронавирусът SARS-CoV-2 да стане ендемичен при хората, при някои животни или и при двете, тоест да не изчезне с ваксини, твърдят двама признати експерти по инфекциозни заболявания, съобщава „Евронюз“.
Още: Оправдаха Пъф Деди по тежките обвинения, ето за какво е виновен
Още: USAID окончателно "загина", както може да загинат милиони хора без помощ от САЩ
„Най-вероятният сценарий е, че вирусът ще се превърне в друг ендемичен вирус и че той ще представлява много ниско ниво на заплаха в контекста на глобална програма за ваксинация“, заяви днес на пресконференция един от отговорните за борбата срещу пандемията в Световната здравна организация (СЗО), Майк Райън.
„Съществуването на ваксина, дори високоефективна, не е гаранция за елиминиране или ликвидиране на инфекциозно заболяване“, добави Райън, който е и директор на спешната медицинска помощ в СЗО.
Експертите на Организацията вече бяха коментирали миналия май, че има вероятност коронавирусът да стане ендемичен, прогноза, която се засилва в светлината на наученото за този вирус оттогава.
Още: Не му хареса интервю: Милиони обезщетение за Тръмп от още една телевизия
Още: Присъдата за Пъф Деди е почти готова: Само по едно обвинение има колебание
Ваксинацията срещу COVID-19 обаче ще позволи разпространението на коронавируса да бъде контролирано и обществата да се нормализират, каза Райън.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск хвали Тръмп след заплахите за депортация
Още: Километри дим нагоре в небето: Брутален пожар в склад за фойерверки в САЩ (ВИДЕО)
На подобно мнение беше и известният специалист по инфекциозни болести Дейвид Хейман, който каза, че „концепцията за стадния имунитет е недоразумение, когато се смята, че по някакъв начин ще намали заразата, ако бъдат имунизирани достатъчно хора“ .
Хейман, ръководил звеното, което се бори срещу ТОРС в СЗО, заяви, че никой не може да предвиди как ще се развие имунитетът, тъй като има много неща, които все още не са известни за него, като например продължителността на имунитета, предлаган от ваксините.
"Изглежда, че съдбата на този коронавирус трябва да стане ендемична, както се е случило и с други. Този коронавирус ще продължи да мутира, докато се възпроизвежда в човешките клетки, особено в области с интензивно предаване", обясни той.
Още: Докато Европа изнемогва от жега, в Южна Америка извадиха вълнените шапки
Още: Америка на първо място: САЩ спира част от доставките на военна помощ за Украйна
Ученият е очаквал, че светът ще може да живее с новия коронавирус благодарение на всички инструменти за обществено здраве, разработени през тази пандемична година.
"Коронавирусът ще продължи да се разпространява въпреки ваксините, леченията и диагностичните тестове. Трябва да се научим да живеем с него", каза Хейман.