Няма научни доказателства коронавирусът да е разработен в китайска лаборатория. Това потвърди топ експертът по инфекциозни заболявания доктор Антъни Фаучи, който е от специалния екип на Белия дом за борба с Covid-19.
Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп
Още: 100 дни Разединени американски щати по-късно: С повече неизпълнени обещания не може
В интервю за National Geographic Фаучи, директор на американския Национален институт за алергии и инфекциозни заболявания почти 40 г., отбеляза, че коронавирусът е "необичаен". Фаучи има дългогодишен опит в борбата с десетки инфекциозни заболявания, включително и СПИН.
През последните седмици президентът на САЩ Доналд Тръмп и държавният секретар Майк Помпео лансират теорията, че вирусът е създаден в китайска лаборатория или е изпуснат от лабораторни условия, което обаче не се подкрепя от повечето експерти, както и от Фаучи.
Фаучи подчерта, че доказателствата показват, че вирусът не е създаден в лаборатория в Китай. Той обясни, че когато се разгледа еволюцията на вируса в прилепи и събраните до момента научни доказателства, става ясно, че не е изкуствено или умишлено манипулиран.
Още: The Atlantic: Тръмп моли Путин да не го унижава пред целия свят
Според него вирусът е естествен и се е прехвърлил върху различни животни. Експертът също отхвърля теорията, че някой е открил вируса в дивата природа, вкарал го е в лаборатория и след това инцидентно е изпуснат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Войник загина след като хеликоптерът му се разби (ВИДЕО)
Още: Държавният департамент на САЩ подкрепи Украйна за примирието: "Защо да чакаме 10 дни?" (ВИДЕО)
Антъни Фаучи обаче е по-притеснен от това, че САЩ могат да бъдат изпитани с втора вълна на заразяване през есента и зимата и конкретно да не са подготвени с тестове. Той не вярва вирусът да изчезне.
Фаучи подчерта и важността да продължи прилагането на мерките за социална дистанция, докато случаите в градовете и щатите не намалеят.
Иначе американският експерт е оптимист за ваксините. Той смята, че най-рано през януари 2021 г. може да има ваксина за общо ползване.