Парадът на Победата в Москва този път се оказа по-скромен. Но ако по-рано цялото внимание на обществеността беше приковано към демонстрираната военна техника, сега то бе насочено към грубите изказвания на Путин, пише авторът на статията „Rosja znowu pokazuje pazury. Ale komu?” Адриан Бонк в полското издание Wirtualna Polska. Към кого се обърна руският президент? Заплаха ли беше или само опит да развесели множеството?
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
В неделя на Червения площад в Москва бе проведен годишен военен парад за отбелязване на Деня на победата. Преди пандемията тя винаги се превръщаше в повод за демонстриране на политическата и военна мощ на страната. Този път беше по-скромно, макар и не без груби думи от устата на Путин. Към кого те бяха адресирани?
Повече от 12 000 военни и служители от сигурността взеха участие в тържествения парад тази година. Офицери и редници, представляващи всички видове войски на руските въоръжени сили, преминаха през Червения площад. Освен това в събитието участваха 190 единици военна техника. Основната новост беше нова версия на бойната машина Typhoon-Air Defense, предназначена за въздушнодесантните сили и оборудвана с преносими зенитно-ракетни системи. Тя все още не е влязла на въоръжение.
Шоуто на силите на Червения площад беше коментирано в Twitter от Анна Мария Дайнър, служителка на Полския институт за международни отношения. „По принцип не се появи нищо ново. Единственото нещо е, че Т-14 не се е повреди (това може да служи като потвърждение, че все още може да влезе в експлоатация), а Су-57 е пролетял, въпреки че все още не е оборудван с планираните двигатели" – написа тя.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Путин заплашителен ли е или насърчаващ?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Тазгодишният парад беше по-скромен от миналогодишния, когато беше отбелязана 75-годишнината от края на Втората световна война. През 2020 г., поради пандемията на коронавируса, тя трябваше да бъде отложена за юни. Сега общественото внимание беше привлечено в по-голяма степен не от военната техника, която се появи на Червения площад, а от думите на руския президент Владимир Путин.
„Русия ще защитава твърдо своите национални интереси и ще гарантира сигурността на руския народ. Надеждна гаранция за това са нейните смели въоръжени сили“ - каза той, откривайки парада. Думите му дойдоха на фона на по-сурова реторика в Москва към Запада наскоро и напрежение на дипломатическия фронт: няколко европейски държави, както и САЩ, наскоро изгониха руски дипломати.
Игра, насочена към вътрешна аудитория?
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Според Войчех Лучак, издател на списанието Report: Army, Defense Technology and Winged Poland, Денят на победата е много важна дата за Русия, която служи като своеобразна витрина за своя президент. „Това е важен, ако не и най-важният празник, предназначен да напомня за авторитета на държавата, както и за нейната мощ, която се засилва, наред с други неща, чрез демонстрация на сила“ - твърди той.
Лучак добавя, че тази демонстрация не е предназначена за международната общност, а е предназначена преди всичко да повлияе на въображението на руснаците. „Той е насочен към вътрешна аудитория. Ние не разбираме това, но за един обикновен руснак, както беден, така и богат, привърженик на Путин и привърженик на Навални, военната мощ е от ключово значение. Подобно шоу е доказателство за силата на страната, в този контекст не е толкова важно дори парадът да е бил по-скромен от миналата година“ - обяснява експертът.
Арктика е важна
Има един регион на света, който представлява особен интерес за Русия сега и за който Владимир Путин трябва да е мислил в контекста на парада. „Говорим за Арктика, сега тя е особено важна за Путин. Важна е обаче и за Норвегия, Канада, Дания и САЩ. През предишните години демонстрацията на арктически части имаше важен международен отзвук. Северният флот, според идеята на Путин, трябва да поеме пълен контрол над Северния морски път“ - добавя Лучак.
През декември 2020 г. Путин официално предостави на Северния флот статут на военен окръг в състава на въоръжените сили на Руската федерация. През последните години Русия засили дейността си в Арктика и започна да инвестира все повече във военни инициативи в региона, включително възстановяване на летища и военни бази там.
Вместо Макрон, президентът на Таджикистан
На предишните паради, особено на юбилейните, присъстваха много влиятелни, включително чуждестранни политици. На предишния, посветен на 75-годишнината от края на Втората световна война, например, трябваше да дойде френският президент Еманюел Макрон. Кремъл не му изпрати покани тази година. Гост на събитието обаче беше президентът на Таджикистан Емомали Рахмон, който пристигна в Русия на посещение ден по-рано. В крайна сметка събитието загуби своят международен облик.
По случай Деня на победата, в съответствие с концепцията за своята историческа политика, Русия подчертава ролята на СССР за победата над Третия райх и оправдава придобиването на контрол над Източна Европа на Йосиф Сталин.
Превод: Ганчо Каменарски