Според Кремъл украинската военна инфраструктура е приведена към стандартите на НАТО чрез Турция и РФ изпраща на Анкара посланието „Наблюдаваме ви“. Това е тезата на младата турска журналистка от изданието Duvar под заглавие „Ukrayna ile Rusya arasında sıkışan Türkiye”. В статията се подчертава, че призивът на администрацията на Байдън към съюзниците по НАТО, политиката на САЩ по сплотяване редовете против Китай и отстраняването на Русия означава край на турската политика на баланс.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
С идването на администрацията на Джо Байдън в Белия дом настъпи трансформация в турската външна политика. Тъй като тези стъпки, които трябваше да отнемат години, се предприемат с ускорени темпове, те предизвикват едновременно объркване и лутане.
Един от проблемите, където се получава това объркване, е Украйна. На коя страна ще застанат съседите на Украйна е от особено значение от 2014 г. насам, след анексирането на Крим от Русия. До идването на правителството на Байдън, Турция използваше Русия за баланс срещу САЩ, особено в Сирия и Близкия изток. В този баланс след закупуването на ЗРС S-400 нещата наложиха избиране на страна.
Призивът от администрацията на Байдън към съюзниците в НАТО, настройката срещу Китай, политиката за „изтласкване на Русия от пътя“ може да се тълкува като край на политиката за „балансиране“, установена от Турция. Какъв ще бъде ефектът при излизането от балансиращата политика върху отношенията на Турция с Русия? В този контекст един от адресите, където ще се види ефектът от тази промяна, е Украйна. Тази седмица ще обсъждаме предупреждението на Русия за „внимание“ към Турция по отношение на Украйна и нейното въздействие върху отношенията с Русия.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
ЗАБЕЛЕЖИМО СЪТРУДНИЧЕСТВО: ВРЪЗКИ ТУРЦИЯ-УКРАЙНА
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Стратегическото партньорство, установено между Турция и Украйна през 2011 г., увеличи обема си от 2014 г. насам. Икономическите данни за 2019 и 2020 г. също подкрепят този аргумент. Обемът на търговията между Киев и Анкара през 2020 г. е приблизително 5 милиарда долара. Целта е да се увеличи до 10 милиарда долара през следващите пет години.
Освен търговията, Турция е един от важните чуждестранни инвеститори в украинската икономика. Инвестициите от Турция в Украйна са над 500 милиона щатски долара, главно за недвижими имоти, инфраструктура, строителство и ремонт на пътища и пристанища и това се е увеличило с повече от 30 процента от 2014 г. Освен инвестиционните отношения, важен е и броят на туристите, идващи от Украйна в Турция от 2019 г. насам. Като се анализират данните преди пандемията, броят на украинските туристи, идващи в Турция от Украйна на почивка през 2019 г., е 1,6 млн. Всъщност тези данни позволиха Турция през 2020 г. да бъде наречена стратегически партньор в Стратегията за национална сигурност на Украйна.
Подобно сътрудничество може да се види и във военната област. От 2018 г. Украйна закупува военни продукти от Турция. Към този момент гражданската война, която продължава в Украйна от 2014 г., осигурява подходяща основа за Турция да тества това оборудване. Тази търговия, която се простира от БЛА до корвети тип Ada, е важна за Турция в две отношения: Първото е да се получи пазар, който ще осигури икономическа възвръщаемост на продуктите, които произвежда. Второ, тези произведени продукти се тестват в реални конфликти. Всяко военно отбранително производство иска продуктът да бъде тестван, за да се види неговата ефективност и допустими недостатъци. Поканата на Украйна за ученията на Турция в Източното Средиземноморие напоследък привлече вниманието. Държави, различни от постоянните групи на НАТО, се канят на тези учения. Тази година гост е Украйна.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
РУСИЯ: ВЛЕЧЕТЕ УКРАЙНА В НАТО
За Русия няма проблем в развитието на отношенията на Турция с Украйна до определено ниво. Приемайки принципите на гъвкавост и прагматизъм във външната си политика, няма място за държави, които използват методи като самата Русия. Неприемливият сценарий за Русия обаче е Украйна и Грузия да се присъединят към НАТО. Този възможен сценарий също има аналог в руската външна политика: Независимост и национален суверенитет. Този принцип се основава на заемане на превантивна позиция срещу разделението и евентуална намеса и смяна на властта, което се превърна в кошмар на Русия през 90-те години. И така, какво общо има това с членството на Украйна и Грузия в НАТО.
Когато се оценяват руските външнополитически текстове и изследванията и изследователските статии, отнасящи се до отношението на Русия към НАТО, единият крак от обкръжението на Русия към НАТО са държавите-членки, а другият крак са държавите, които имат тясно сътрудничество с НАТО, въпреки че те не представляват опасност, ако станат членове. Според Москва ограничаването на Русия включва смяна на властта след известно време. В този момент тя се притеснява, че съседите на Русия, особено бившите съветски републики, ще бъдат използвани като база за военно, политическо и социално въстание. Това е причината Русия от самото начало да реагира на сближаването на бившите съветски републики с НАТО и Запада (понякога ЕС и неговите проекти).
Това е причината, поради която Путин заяви в интервю на 14 юни 2021 г., че „С разпадането на СССР НАТО обеща на Горбачов, че няма да се разширят на изток“. Русия отдава липсата на писмен документ за това обещание на добрата воля на Горбачов, но също така е наясно, че междудържавните отношения надхвърлят добрата воля. Именно защото се страхува, че с доверието ще бъде злоупотребено и не вярва на изявлението на НАТО, че „не възнамеряваме да сменяме властта в Русия“. В този контекст тя дори реагира на възможността двете страни да се присъединят към НАТО. Москва показа къде ще бъде отговорът й, както в грузинската война през 2008 г., така и в неявната руско-украинска война от 2014 г. и анексията на Крим. Русия два пъти демонстрира, че може да отговори с „оръжие“ на геополитическия баланс, който Западът се опитва да установи. Нещо повече, Москва реално увеличи територията си в Източна Украйна.
На това основание ускореното сътрудничество между Украйна и Турция в областта на отбраната и посланията, дадени по време на посещението на Зеленски в Турция, се следят отблизо от Москва. По време на срещата на върха на НАТО на 14 юни въвеждането на някои военни стандарти за присъединяването на Украйна и Грузия към НАТО, туитът на президента Зеленски „Почти е време да се присъединим към НАТО“ беше проследен отблизо. Руският външен министър Сергей Лавров открито повтори, че Украйна се опитва да се намъкне в НАТО. Освен това той каза: "Ние сме в контакт с нашите турски колеги и ще повдигнем това на ново насрочено заседание." Причината, поради която Лавров открито предупреди Турция тук, е учението, което ще се проведе от украинския и турския флот, както и военни покупки. Кремъл счита, че посредством Турция украинската военна инфраструктура се привежда в съответствие със стандартите на НАТО, и дава на Анкара сигнал: „Ние ви следим!”
В обобщение фактът, че сътрудничеството между Украйна и Турция, което се ускори напоследък, се простира и на учения в допълнение към военните покупки, създава дискомфорт в Русия. Турция успя да уреди сблъскванията си с Русия в Либия и Сирия без голямо напрежение. Турция обаче трябва да има предвид, че Русия е много по-чувствителна към Украйна, защото Москва вижда някои от нейните политики и инициативи като пряка заплаха за собствената си сигурност. В този момент е много важно Анкара, която сега изпраща топли послания към САЩ, да не го прави посредством Киев, а ако ги дава, да не сърди Русия.
Превод: Ганчо Каменарски