Иглика Христова: Независимо какво рисува авторът, чувството неизменно присъства (ВИДЕО)

12 май 2023, 17:35 часа • 1722 | прочитания

Днес в предаването "Видимо и невидимо: Място за мислене" гостува Иглика Христова. Тя завършва висшето си образование в Сорбоната, доктор е по пластични изкуства и науки, а в момента е преподавател в Сорбоната и в СУ "Св. Климент Охридски". Автор е на много публикации на френски език, а също и на книгата "Изкуство & Микробиология", издадена на френски език през 2021 г.

Още: Престижната международна изложба "Изкуството на Джън-Шан-Жен" гостува във Варна от 7 до 20 май в галерия "Графит"

Още: Топ 10 на най-скъпите картини в света

"Аз самата съм продукт на тази дума "междупространствие", "между" (entre - на фр.), не само между изкуство и наука, но и между две култури, и в това "междупространствие", някак си "нашето" и "не-нашето" се размива. Французите по-скоро изискват от чужденците да отстояват тяхното, поканват ги официално да го правят, но всъщност това е една епидермална поза по-скоро, защото всъщност е доста коректна политически, но поетически некоректна за мен, защото от артистична гледна точка, тази идентичност на "нашето" не ми се струва провинциална. Тя за мен е важна в този глобален свят. Тази културна идентичност е важна, защото един артист трябва да знае откъде идва, за да може да изрази по някакъв начин света, да го изрази през пространството, в което е отраснал", разказва за себе си Иглика Христова.

Тя започва да се вълнува от връзката между изкуството и науката преди десетина години. Впечатлена е от метаморфозата, през която преминават различните микроорганизми в капка вода, наблюдавайки ги под микроскоп. "Започнах да наблюдавам малка капчица вода в продължение на шест месеца, на една година, поддържах я изкуствено жива и рисувах екосистемите, които се сменят. В крайна сметка реших, че рисунката не просто трябва да отразява като архив това, което се случва в света на микрокосмоса, но самата рисунка трябва да стане жива в биологичен смисъл, и цялата моя работа, и тезата е експеримент с живите организми, с микроорганизмите, микроводораслите, които всъщност стават артистичен материал, но при мен са и основният сюжет на творчеството".

Връщайки се в България, Иглика Христова случайно попада на бюст на Ленин. С помощта на техниката "мулаж" прави гипсова отливка, която покрива с биокомпозит, така че микроорганизмите да могат свободно да се развиват. За творбата си тя казва: "В крайна сметка се създава аналогия, една метафора между разпространението на идеите, в случая на политическите идеи и разпространението на вируса, или на бактериите, или на организмите. Най-просто казано, за да се разпространи, за да се случи това посяване на микроорганизми, трябва да има подходяща почва, но при различни видове почви, те ще се разпространят и развият по различен начин. Когато тези организми са "починали", това не означава, че дори когато видимо са мъртви, в определен момент, ако тази творба попадне в подходяща среда, те няма отново да се развият, също както някои политически идеи".

Още: Вечните български актьори оживяват в изложбата "Моите стъпки стоят по пясъка"

Още: 10 000 кв. м изкуство на артисти от цял свят преобразяват София за Фестивала на светлините LUNAR

Целият разговор на Деян Кюранов с Иглика Христова можете да гледате във видеото:

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес