Гърция, Израел и Кипър + САЩ си правят мрежа за стабилност
Намиращи се в регион, белязан от несигурност и рискови начинания, и на фона на широкото безпокойство,
предизвикано от нахлуването на Турция в Сирия, Гърция, Кипър и Израел, изграждат мрежа за стабилност. Проектът е предназначен да обслужва техните собствени интереси, но в същото време обслужва тези на Европа и САЩ, пише "Катимерини", цитиран от БГНЕС.
Ето три демократични държави, всяка със свои сравнителни предимства, които през последните 10 години положиха систематични усилия на двустранно и тристранно ниво за създаване на система от взаимноизгодно сътрудничество в широк спектър от дейности.
Някой вече може ли да се довери на САЩ? Става все по-трудно. Гледайки какво се случва във Вашингтон в наши дни, е трудно да разберем ка...
Осъществяват се или се обсъждат голям брой планове - от споделянето на разузнаването и ноу-хау и провеждането на съвместни военни учения до използването на безпилотни летателни апарати (БПЛА), дори спътници и енергийното сътрудничество.
Междувременно се отварят нови възможности в икономиката и търговията. Гърция и Кипър представляват естествения портал за Израел към европейските пазари.
Енергията е ключова във всичко това. На дневен ред са няколко проекта, включително изграждането на тръбопровода EastMed, прехвърлянето на втечнен природен газ от превозвачи на втечнен природен газ и подводния електрически кабел. Гръцка компания, която бързо навлезе на израелския пазар, развива значителна част от енергийните ресурси на Израел.
В същото време Израел иска Гърция да участва в регионална транспортна мрежа, свързваща
пристанище Пирея с тези на Хайфа и Ашдод.
"Сега очакваме да видим бърз напредък по този проект", заяви посланикът на САЩ в България Херо Мустафа относно газовия интерконектор ме...
Гърция, Кипър и Израел са близки съюзници на САЩ и оценяват участието на Вашингтон в съществуващата тристранна схема (под формата на 3+1). Те все пак разбират, че
вземането на решения в Белия дом не вдъхва голяма сигурност.
В светлината на това те преследват собствените си ефективни начини за сътрудничество с цел задоволяване на техните специфични нужди в областта на сигурността и отбраната. Въпросът беше преразгледан наскоро в Атина от външните министри на двете страни Никос Дендиас и Израел Кац, както и техните началници на въоръжените сили Христос Христодулу и Авив Кочави, които се срещнаха в Йерусалим.
Двете държави, както и Кипър, виждат, че тяхното многостранно стратегическо сътрудничество носи добавена стойност на регионалния им статус. Те имат всички причини да искат да задълбочат това сътрудничество със или без подкрепата на трети страни.
"Догодина най-късно по това време България ще може да доставя втечнен газ от САЩ, Катар, Кипър, Египет, Азербайджан". Това заяви минис...
Етикети:
Гърция Кипър Израел зона за стабилност
☆☆☆☆☆
Рейтинг:
5
от 5.
Гласували общо: 1 потребители
0 Коментара
Кафене