За 9 септември е писано невероятно много, при това от ясно изразени политически позиции, често с пропагандни мотиви.
Още: Oт паник атаките до писането на бестселъри: Деси Дюлгерян в Студио Actualno (ВИДЕО)
Още: "Годината на слона" - исторически роман, притча в стила на 1001 нощ
В настоящата книга авторът Александър Везенков се стреми към една възможно по-достоверна възстановка на събитията като прави опит да се освободи от натрупаните в спомени и исторически съчинения заблуди, измислици и преднамерени внушения.
Разнищването на подобни манипулации може да изглежда странично занимание, но то позволява да се вхърли мост между днешните представи за 9 септември и събитията такива, каквито ни ги разкриват проверените сведения от архивите и спомените на съвременниците.
Така, търпеливо разплитайки наслоилите се клишета, книгата се връща към действителния 9 септември 1944 г. и участниците в него.
Още: Радослав Бимбалов и Георги Господинов сред номинираните за награда "13 века България"
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!