Има демократична привидност и всичко се случва под натиск, заяви по БНР ръководителят на Института за развитие на публичната среда Антоанета Цонева във връзка със скандалите в парламента около приемането на промени в Изборния кодекс.
Още: Бащата на Сияна: 40 дни на адска мъка, 40 дни на борба за справедливост
Още: Седмична прогноза за времето за 12-18 май 2025 г.
Смятам, че и този път ще стане така, добави Цонева. "Управляващите нямат желание да коригират правилата. В основната си част предложенията в зала, които предизвикват разгорещен дебат, са от опозицията", посочи тя и цитира 2 приоритетни препоръки на ОССЕ, около които се имаше разгорещен дебат, предаде БГНЕС.
"Сърцевината на тази криза е в нежеланието и неосъзнатата необходимост за промяна на правилата. ГЕРБ действително харесват създадения от тях Изборен кодекс и вярват, че той не съдържа дефицити, за да се подлагаме на това изпитание", е мнението на Антоанета Цонева.
Още: "Радев иска да суспендира Конституцията": Позиция на 40 преподаватели по право
Още: Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“
В Резолюцията си ПАСЕ настоява препоръките на Венецианската комисия да бъдат приведени към действащия Изборен кодекс, посочи тя. "Те очакват от нас избори, които са честни и прозрачни и които полагат доверие в процеса. Всички "избори" – номинации, опит за избор на конституционен съдия, процедурата по избор на главен прокурор – всичко това са нашите български избори, които правим. Атакува се фронтално и в крайна сметка се прилага една фасада", каза Антоанета Цонева.
За съжаление, възможността НПО да влияят върху процеса на изготвяне на нови изборни правила е ограничена, обясни тя. "В началото на септември изпратихме становище с коментари по вече направени предложения. То не беше разпространено до членовете на правната комисия. Намерихме подходи това да стане и част от нашите предложения бяха включени в предложенията на опозицията. Самата правна техника, подходите за това да не се изслушват аргументи крайно нагнетяват дискусията. Това е резултат на нежеланието на управляващото мнозинство да изслуша аргументи", заяви Цонева.
Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!
Още: Почина журналист от БНР с 40 години опит в радиото
Тази парламентарна криза е именно продукт на нежеланието да бъдат изслушани аргументи, продължи тя. Ако не се изслушват аргументи, ако не се привеждат примери за вече съществуващи порочни практики, не виждам никакъв начин да излезем от това, заяви Цонева.
Докладът на ЕК по механизма за сътрудничество и оценка направи много горчива констатация за България – че всички промени са плод на външен натиск, припомни тя. Според нея, няма начин постоянно да разчитаме на международни организации да решават вместо нас.
Редактор: Д. Симова
Още: Най-важните новини за деня: 10 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 11 май 2025 г. (неделя)