Искането за увеличение на заплатите на българския президент, на българския премиер и на председателя на Народното събрание всъщност е формулирано в законопроект, който е внесен в парламента през април миналата година. Законопроектът всъщност е част от административната реформа, обясни финансовият министър Симеон Дянков.
Този законопроект няма да влезе за разглеждане в пленарна зала през мандата на това правителство, добави Дянков. „Съзнавам, че може би не беше сега момента да говорим за вдигане на заплатите на премиера, на президента и на председателя на НС”, обясни той. Дянков добави, че Бойко Борисов се е възпротивил да се вдигат заплатите докато няма стабилно увеличение на доходите като цяло.
Още: Kaufland с десетки възможности за студентите
Вицепремиерът не пропусна да коментира, че по времето на Тройната коалиция членовете на политическите кабинети са заемали постове в управителните дружества на държавните дружества и са получавали пари за това – например заместник-министри. Дянков спомена като пример имената на Димчо Михалевски, Кирил Ананиев (зам.-министър на финансите), Румен Овчаров, Ана Янева, която сега е ръководител на софийската секция на БСП.
Практиката да има плащане от два и повече източника беше прекратена през 2010 година, каза Дянков, цитиран от БНТ.
"От първи януари в доста сектори увеличихме заплати - на културни работници, минимална работна заплата, в здравните заведения за медицинските сестри, в армията", подчерта Симеон Дянков. Той припомни и, че през април ще има вдигане на пенсиите.
Какви са икономическите приоритети на правителството тази година - научете в Expert.bg.
Редактор: Ивайло Петров
100 лв. коледни добавки за най-бедните пенсионери
Започва изплащането на пенсиите за декември
Кой има имен ден днес, 9 декември 2024 г. Честито!