В периода януари - юни 2013 година износът на България за Европейския съюз се е увеличил с 6.5% и е в размер на 12.3 млрд. лева. Данните са спрямо същия период на предходната година. Това сочат данни на Националния статистически институт (НСИ).
Още: Кой има имен ден днес, 9 май 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 9 май 2025 г. (петък)
Основни търговски партньори на България са Германия, Италия, Румъния, Гърция и Франция, които формират 69.5% от износа за държавите - членки на ЕС. През юни 2013 година износът за ЕС се увеличава с 1.4% спрямо същия месец на предходната година и е на стойност 2.0 млрд. лева.
Вносът на България от ЕС за периода януари - юни 2013 година намалява с 6.8 млн. лв. спрямо същия период на предходната година и е на стойност 14.4 млрд. лв. по цени CIF. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Италия, Румъния, Гърция и Испания,
През юни 2013 година вносът на България от държавите - членки на ЕС, намалява с 3.1% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 2.6 млрд. лв. по цени CIF.
Още: "Вън Пеевски от властта": От "Правосъдие за всеки" организират пореден протест пред парламента
Още: Най-важните новини за деня: 8 май 2025 г.
Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България с ЕС за периода януари - юни 2013 година е отрицателно и е на стойност 2 178.5 млн. лева. По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) салдото също е отрицателно и е в размер на 1 519.9 млн. лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Времето в петък - затишие пред буря: Прогнозата на Никол Станулова
Още: Голяма тапа се образува на АМ "Тракия" на излизане от София (СНИМКИ)
При износа на България за ЕС, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, през първите шест месеца на 2013 година в сравнение със същия период на 2012 година най-голям ръст (26.2%) е отбелязан в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн”. Най-голям спад (8.4%) се наблюдава при износа от сектор „Храни и живи животни”.
При вноса от ЕС най-голямо процентно увеличение (9.1%) е отчетено в сектор „Химични вещества и продукти”, а най-голямо намаление (6.7%) се наблюдава в сектор „Машини, оборудване и превозни средства”.