Накъде вървим - да живеем по-добре или по-зле?*

2550
Накъде вървим - да живеем по-добре или по-зле?*
Снимка: БГНЕС

Предложението за нова Конституция представлява голям риск за България дори от икономическа гледна точка. Това пише икономистът Петър Ганев в анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ).

В анализа си Ганев посочва, че има три основни фактора, които помагат за по-високия жизнен стандарт и единият може да бъде обобщен като върховенство на правото или върховенство на закона – конституционната рамка, която урегулира стопанския живот в страната. "Свободата на стопанска инициатива, неприкосновеността на частната собственост и закрилата на инвестициите са само част от текстовете в Конституцията, които дават основата на стопанските отношения у нас. Държавният бюджет също стъпва на конституционни текстове – там например е записано, че училищното обучение е задължително, а основното и средно образование в държавните и общинските училища е безплатно. Това не е политика на дадена партия, а конституционен текст", посочва Ганев.

Слухове и догадки - какво може да дойде след Бойко Борисов?

През последната седмица, позабравеният на българската политическа сцена министър на отбраната и външен министър в първото правителство ...

Според него, сега важното е какво точно иска да направи ГЕРБ с предложението си за промяна на Конституцията. По същество това е предложение за нова Конституция, а това значи потенциално промяна на всичко, подчертава икономистът.

"Можем само да си представим какви безумни икономически и бюджетни текстове ще започнат да се предлагат. Дори и дребни редакции на текстове обаче могат да доведат до сериозни промени в стопанската среда. Ето например в момента държавата не може да отнеме парите на гражданите от втория пенсионен стълб и да ги използва за социални цели. Защото са лични – разбирай неприкосновени, и защото "съвременната конституционна държава не допуска социалната държава да се развива за сметка и в ущърб на правовата държава. Последното е препратка към преамбюла на действащата Конституцията и е цитат от решението на Конституционния съд от 2011 г., когато бяха отнети лични спестявания от професионалните пенсионни фондове. Никой не може да гарантира, че в една нова конституция това ще е така. Ако например се пренапише чл. 51 от настоящата и общественото осигуряване стане от право в задължение, и се направи препратка към уреждане на това задължение със закон – дали конституционната защита на личните партиди ще е същата?", казва икономистът.

За да живеем добре, трябва да не задлъжняваме много, но свободата на стопанската инициатива, гарантирана със закона, е основата на просперитета – това изглежда е основното заключение на Ганев, а какво още казва той, НАУЧЕТЕ ТУК!

* Заглавието е на редакцията!

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

"Разумна мярка, която трябва да стане постоянна": Мариана Кукушева за нулевото ДДС на хляба и брашното

Световни лидери в строителството на енергийната инфраструктура искат да изграждат Вертикалния газов коридор у нас

Ето каква цена на газа предложи "Булгаргаз" за май

Нов обрат: Депутатите въведоха таван от 15% за надценката на хляба, ще има и нулево ДДС

Окончателно: Забрана на рекламата на хазарт във всички медии

Украинската помощ за земеделците и животновъдите е налице, твърди служебното правителство

АЕЦ "Козлодуй" започва работа с американското гориво, ето как ще се случи

Промяна и улеснение за обезщетенията за безработица

Решено: Алтернативният данък за гъбарите остава

Инфлацията в еврозоната: Стабилна и през април

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com