Украинският президент Володимир Зеленски обяви, че на 1 юли е подписал документите за ратифициране на споразумението за създаване на специален трибунал за престъплението руска агресия срещу Украйна. То бе подписано между Украйна и Съвета на Европа и "сега трябва да бъде незабавно ратифицирано, за да започне процесът на реално създаване на трибунала", написа държавният глава в социалните мрежи. Той е възложил в парламента да се изработят и представят необходимите законодателни изменения "във възможно най-кратък срок", така че от Киев да бъде осигурено всичко на сто процента за пълното прилагане на споразумението.
Зеленски иска депутатите да действат в "спешен порядък"
"Обръщам се към народните представители с молба да разгледат този въпрос в спешен порядък", обяви Зеленски.
"Очаквам също така екипите на Министерството на външните работи на Украйна и на (президентския) офис бързо да представят съответен график за работа с партньорите за изпълнение на споразумението за създаване на трибунала и за реалното стартиране на дейността на институцията", допълни той.
"През тази година Русия трябва да почувства, че отговорността ѝ за престъплението агресия е неизбежна и че международният правен процес за привличане на Русия към отговорност наистина е започнал. Агресията е престъпление и наистина неизбежното наказание на Русия за това престъпление е в глобален интерес на всички по света, които искат мирен живот за своите хора", смята Зеленски.
Колаж: Actualno.com
Трибуналът срещу Путин: детайлите
Създаден в рамките на Съвета на Европа, този трибунал ще търси отговорност от онези, които са използвали сила в нарушение на Устава на ООН, като "прилага международното право без двойни стандарти и потвърждава, че сигурността на Европа няма да почива на мълчание или безнаказаност, а на закон, принципи и действия", каза генералният секретар на Съвета на Европа Ален Берсе.
Трибуналът ще е с мандат да преследва диктатора Владимир Путин и други високопоставени руски служители.
Комитетът на министрите към организацията финализира правните текстове в основата на специалния трибунал, откакто украинските власти поискаха неговото създаване. Той бе одобрен на годишната среща на министрите на външните работи от държавите в Съвета на Европа в Люксембург на 14 май тази година.
Още: Съюзниците одобриха трибунал за преследване на Путин и останалите руски лидери (СНИМКИ, ВИДЕО)
Комитетът също така завърши подготовката на разширено частично споразумение, което дава възможност на широк кръг страни, включително членове и нечленове на Съвета на Европа, както и на Европейския съюз, да подкрепят и да подпомагат управлението на трибунала.
Снимка: president.gov.ua
Трибуналът запълва празнина, която Международният наказателен съд не може
Международният наказателен съд (МНС) е компетентен да разследва военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид в Украйна. Понастоящем обаче МНС не може да разгледа престъплението агресия в този случай поради ограничения в юрисдикцията. Специалният трибунал ще запълни тази празнина, обявиха от Съвета на Европа.
Ключовите правни документи, на които се основава специалният трибунал, вече могат да бъдат разгледани от страните, които се интересуват от присъединяване към Разширеното частично споразумение. Комитетът на министрите ще продължи обсъжданията си по този въпрос, след като държавите заявят желанието си да участват, пише в сайта на Съвета на Европа.
Съветът на Европа не трябва да се бърка с Европейския съвет (евролидерите на страните членки от ЕС) и Съвета на ЕС (министрите по ресори от ЕС). Тя е организация с 46 страни членки, която насърчава сътрудничеството между всички държави в Европа в областта на правото, човешките права, демократичното развитие и културното сътрудничество.
Още: Фон дер Лайен обяви: ЕС създава специален трибунал за агресията на Русия в Украйна