Всеки, който е бил на морския бряг и е наблюдавал океанските приливи и отливи, знае, че гравитационният ефект на Луната върху Земята е доста очевиден. Гравитационният ефект на Земята върху Луната обаче е по-малко видим, съобщи ЮПИ, цитирана от БТА.
Още: Магнитна буря за сряда, 7 май 2025: Прогноза от САЩ
Още: Пресъздадоха древен процес, помага в търсенето на живот на спътника на Сатурн
Ново изследване на учени от НАСА показва, че дори формата на твърдата повърхност на Луната се променя в отговор на местоположението на Земята.
"Да се изследва дължащата се на земното притегляне деформация на Луната е голямо предизвикателство, но научаването на повече неща за този феномен ни позволява да си създадем представа за вътрешността на естествения спътник на Земята", заяви изследователят Ерван Мазарико от Масачузетския технологичен институт и космическия център "Годард" на НАСА.
Разбира се, Луната изглежда съвсем кръгла на небето. Но причината за това е, че деформацията й е незначителна. Мазарико и други учени от НАСА успели да открият съвсем малки промени в лунната повърхност, като направили изключително прецизни измервания с помощта на космическия апарат "Лунар рикънисънс орбитър" и сондите близнаци GRAIL на НАСА.
Още: Магнитна буря за вторник, 6 май 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитни бури през седмицата от 5 до 11 май 2025 г. (ГРАФИКА)
Както Луната оказва влияние върху земните океани, така повърхността й се деформира до известна степен, като на места се повдига с около 6 метра. Събрани наскоро данни от сондите близнаци GRAIL разкриват, че местата, където се наблюдава деформация на Луната, се сменят след време, тъй като наклонът на орбитата й се променя.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Време е за желания: Ето кога е пикът на метеоритния дъжд Ета Аквариди през 2025
Още: Магнитна буря за понеделник, 5 май 2025: Прогноза от САЩ
Резултатите от изследването са публикувани в Geophysical Research Letters.