България може да влезе в еврозоната още след две години, но правителството ще изчака в предприемането на стъпки за присъединяване към съюза за единна валута, заяви министърът на финансите Симеон Дянков пред в. "Файненшъл таймс Дойчланд", предаде БГНЕС.
Още: Очакванията на потребителите за българската икономика: Актуални данни
Още: Голяма изненада с износа от Китай
"Ако искаме, още утре можем да внесем заявка за присъединяване към еврозоната. И след две години ще сме вътре. Ние обаче ще изчакаме", казва Дянков, който обосновава решението с планираните промени в действащите за момента правила в еврозоната. "Искаме да видим как ще изглеждат тези правила – дали ще са предимство за нас, или ще са от полза само за задлъжнелите държави".
По думите на Дянков, през първото полугодие България е постигнала известен бюджетен излишък и се очаква да приключи годината с дефицит от 0.5 процента от брутния вътрешен продукт. "При това положение показателите ни ще бъдат като тези на Германия", отбелязва министърът. Препоръката на Симеон Дянков към обхванатите от кризата държави в еврозоната е да проведат бързи реформи.
"Без реформи нищо не става. И при нас народът се гневи, и при нас има стачки. Но ние поне показваме на хората, че икономисаните пари се вливат в смислени проекти. Почти всеки месец освещаваме по някоя нова магистрална или железопътна отсечка", отбелязва Дянков. Българският финансов министър е категоричен противник на еврооблигациите: "Те могат да доведат до отслабването на силни държави като Германия, без да има някакви конкретни ползи за слабите държави".
Още: Цената на петрола все по-уверено тръгва в нова посока
Още: САЩ пускат руския газ за Европа срещу дял от "Газпром"?
Още по-силна е съпротивата на България срещу въвеждането на единна данъчна политика в еврозоната. Дянков посочва, че от консултациите на европейските финансови министри знае за желанието на много от държавите да имат общи данъчни ставки. "Ако планът е такъв, България още дълго ще остане извън еврозоната", отбелязва министърът.
По думите на Дянков, България се нуждае от нисък корпоративен данък, за да може да расте и така един ден да се подреди до другите държави от Европейския съюз. "За нас растежът е решаващ, искаме да повишим стандарта си на живот", заключава Дянков.
Още: Икономист: Цялата политика на Доналд Тръмп е насочена към привличане на инвестиции
Още: ЕС готви голям ответен удар с мита, ако преговорите с Тръмп се провалят
Редактор: Ая Косарова