България може да загуби между 300 и 500 млн. евро европейски средства до края на тази годината, каза пред журналисти Ивайло Калфин, съдокладчик на Европейския парламент по Многогодишната финансова рамка на ЕС за следващия програмен период.
Още: Турция и енергийните кризи в Европа: Ердодган с новини за АЕЦ "Аккую"
Още: Изненада с инфлацията в еврозоната през април
Калфин участва в кръгла маса "ЕС Фондовете - Национално ефективни? Споразумение за партньорство България - ЕК 2014 - 2020 г."
Той уточни, че за договореното и изпълненото ще се разбере след две години.
Още: Скъпотия: Цените на храните продължават да растат
Още: САЩ въведоха мита и върху малките пратки на китайските онлайн гиганти
"В момента се правят усилия да се спасят голяма част евросредства", отбеляза Калфин. По думите му, основните критични сектори са свързани с Програмата за селските район, с екологията и особено в областта на водния цикъл, и с оперативна програма "Конкурентоспособност".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: София оглави европейска туристическа класация
Още: След новина от Китай: Неочакван обрат при цената на петрола
Калфин изрази надежда до края на годината в България да постъпят допълнително европейски средства за сирийските бежанци, но допълни, че те няма да са особено големи. Той посочи, че за решаване на проблема с бежанците е възможно да се поиска от ЕС голяма част от средствата, които ще бъдат пренасочени в края на годината - около 500 млн.евро, да отидат за хуманитарна помощ. По този начин ще се помогне на страните, които са съседни на Сирия, и в които бежанците са най-много, за да може хората да се задържат там.
"За мен е задължително ЕС да постави много по-сериозно въпроса за спогодбата за реадмисия с Турция, което ще е допълнителна подкрепа за България", каза Калфин. Освен това според него трябва да се обсъди и възможността хората, получили временен статут на бежанци по хуманитарни причини, да могат да пътуват, работят и живеят в целия ЕС. Сега всяка страна обявява някакви квоти, уточни Калфин.
Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран
Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ