”Сондажите ще се правят чрез подаване на сеизмичен сигнал, който прониква в дълбочина в земята и с помощта на сеизмоприемници ще се добива представа за геоложкия строеж”, уточни Мерачев.
Вибрационната или още т.н. импулсна технология, е абсолютно безвредна за околната среда и жителите. „Прогнозите са смели, по аналог на това, което се случи с турската част на т.н. тракийски нефтогазоносен басейн“, коментира ръководителят на проучванията.
Друга индeксация за очакваните находища са изследвания, които са правени в миналото и докладите, с които се разполага в националния геофонд за 4-те сондажа прокарани през 70-те години на миналия век в района на селата Капитан Андреево и Генералово, и Свиленград. „Прогнозните количества са под 1 милиард куб. м., което в глобален мащаб не е много, но за нашата страна е напълно достатъчно“, посочи инж. Мерачев.
По предварителни данни на територията на Свиленград има геоложки запаси от около 3 милиард кубика. ”Цифрата е чисто хипотетична. След сеизмичните проучвания тя може да бъде потвърдена, отхвърлена или повишена“, коментира специалистът.
Сеизмичните проучвания започват от 15 септември. В зависимост от метеорологичните и теренни условия, сондажите ще продължат между 60 и 80 дни, пише haskovo.net.
Проучването съгласно договора, залегнал в предварителната работна програма на компанията, е 2,2 млн. евро за блок Тракия, който е с площ 914 кв.км. за 5 годишния срок на разрешението.
Още: Очакванията на потребителите за българската икономика: Актуални данни
Още: Голяма изненада с износа от Китай
Редактор: Сияна Любомирова