България продава "Турски поток" и цялата си газовотранзитна мрежа – такова сензационно твърдение публикува българският журналист Григор Лилов, с уточнение, че вече е писал как идването на Доналд Тръмп-младши е дошъл на визита в България, за да преговаря българската част на "Турски поток" да стане американска или руско-американска собственост.
Авторитетният американски ежедневник The Wall Street Journal излезе с материал, който потвърждава твърдението на Лилов – хедж фондът Elliott Investment Management е започнал разговори да купи дял именно в българската отсечка от газопровода "Турски поток". И разговорите включват сделка заедно с достъп до мрежа от центрове за данни, кабели за данни и други инфраструктурни активи, според източниците на американската медия.
Още: Санкции: Държавата не казва ясно как ще ѝ плащат за руски газ по "Турски поток" след дерогацията
Нещо повече – съгласно материала, Elliot вече има подписано споразумение с "Булгартранзгаз" да не се разкрива информация за разговорите. Американският хедж фондът обмислял и дали да рефинансира дългове на българската държавна компания – за какви дългове точно и в какъв размер не става ясно, но The Wall Street Journal казва, че България получава 350 млн. долара годишно от преноса на руски газ през "Турски поток". Фондът от САЩ има над 70 млрд. долара активи и държи дялове в SoftBank, Honeywell и Starbucks. А собственикът му Пол Сингър е дарил 7,5 млн. долара за кампанията на Доналд Тръмп да стане президент на САЩ за втори път.
Още: Идва спасение за Пеевски от "Магнитски": Илиян Василев обясни схемата
СНИМКА: Доналд Тръмп-младши/Getty Images
Схема и ползи
Ако сделката стана факт, това ще помогне на Кремъл да подсигури позициите си на решаващ газов доставчик за Европа и то с американска помощ, коментира The Wall Street Journal. "Тази сделка може да е пример за подобни сделки в Украйна и Германия", коментира Мартин Владимиров, енергийният експерт на Центъра за изследване на демокрацията. Той визира информацията за "Северен поток" и газопровода през Украйна, по който сега руският газ е спрян – че САЩ водят разговори с Русия да купят инфраструктура или дори дял в "Газпром", за да осигурят отново достъп на руския газ до Стария континент и да сближат Европа с Русия – Още: Говорим с Тръмп да има руски газ с американска помощ в Европа: Съветник на Путин потвърди
Без съгласието на "Газпром" сделка за "Турски поток" и за българската му част е невъзможна, смята Григор Лилов – защото самата тръба била ипотекирана като част от заема за строежа ѝ. "Предвижда се скрито руско участие в тази евентуална покупка. Новата ми информация е, че се договаря и малък сръбски дял", добавя той в профила си във Facebook.
Още: Санкции и тръбопроводи: България в центъра на нова идея за пренос на газ към Европа
Източник: The Wall Street Journal