Овощар: Тази година няма да има български череши

12 май 2025, 07:38 часа • 1161 | прочитания

Наистина няма българска череша и няма да има тази година поради измръзване на реколтата. Това коментира в сутрешния блок на БНТ овощарят доц. Димитър Сотиров във връзка с тазгодишната реколта и предлагането на скъпи плодове на пазара и появата на цени като между 50 и 60 лева за килограм череши. Той очерта трагична картина по отношение на овощарството в цялата страна, като по думите му за почти всички култури щетите са към 100%.

"Ще има тук-там ябълки, но те са в минимални количества", каза още овощарят. 

Припомняме, че последните студове доунищожиха овошките в някои части на страната. В област Русе например почти изцяло беше съсипана реколтата от кайсии и череши, както и голяма част от насажденията с круши и сливи. Плодовете ще са ни скъпи: Студът унищожи реколтата

Цените на черешите

Овощарят коментира и цената на череши, като я определи като нереална за българския джоб. 

"Търговците ще опитат да пласират вносната продкуция на сравнтилено висока цена, но това е цена, която ще бъде пренебрегната от българския консуматор", смята доц. Сотиров. 

 Според него едва ли някоя институция може да повлияе върху цената, както българските консуматори. "Като не купуват - търговците ще бъдат принудени да свалят цената", смята още овощарят. ОЩЕ: Това е единственият тор, с който опитните градинари торят черешите през пролетта за богата реколта

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес