Кой фалира банките и кой "спаси лева" - спомени преди референдума за еврото

12 май 2025, 08:09 часа • 2374 | прочитания

Лют спор се разрази между бившия народен представител от БСП и финансистът и икономист Левон Хампарцумян. И този спор изкара наяве едно вече явно позабравено от мнозина и ненаучено от още толкова недотам далечно минало, преди 30-тина години - сривът на лева, когато беше управляван "независимо" и фалитът на двуцифрено число банки:

Важното се случи в края на разговора - водещата на сутрешния блок на bTV Мария Цънцарова запита Румен Гечев какъв беше в правителството на Жан Виденов и защо тогава не спаси българския лев? Гечев първо каза как бил "доцент", после вече си спомни, че беше министър на икономическото развитие, макар че каза, че бил "на икономиката" - в светлината на факта, че по онова време фалираха двуцифрен брой банки в България, пенсиите станаха по 2-3 долара, заплатите - по 10-тина долара, а цените в магазините -  в пъти над това. Гечев каза и, че е спасил лева, защото сега се пазарува с българската национална валута. Левон Хампарцумян пък го контрира, че тогава не е имало кой да им даде и 2 лева (на правителството на Жан Виденов). "Спаси го с отвращение" - иронията на Хампарцумян беше много силна и идва от руската "поговорка" как се нагажда човек по времето на комунизма, когато го питат хем дали е трезвен, за да приема "светлината" на идеологията, хем дали не изневерява на руските исторически традиции, като не пие: "Пия, но с отвращение".

В студиото на bTV първо Гечев защити идеята на президента Румен Радев да има национален референдум за еврото по икономически и юридически причини. Той запита да не би някой да натиска Полша, Швеция, Дания, Румъния да въведе еврото, след като изпълнява всички критерии за влизане в Еврозоната. Никой не може с камшици да бие някоя държава от 1 януари да влезе в Еврозоната, аргументира се Румен Гечев. И продължи да пита къде се намират Кралство Швеция и Кралство Дания и да не би да ги бият с камшици да влизат в Еврозоната и да приемат еврото. Обяснение кой ползва еврото - научете: Историята на Румен Гечев и спасяването на лева: "Еврозоната не пречи на един Фицо да управлява, така че Вашите приятели ще могат да се залепят за Съветския съюз"

Гечев е на мнение, че Еврозоната е затънала в дългове, а България е с добри показатели. Малки страни, които не желаят да влязат в Еврозоната, са по-добре от развитите страни, които са в Еврозоната, анализира Румен Гечев, като отново даде пример, че Дания и Швеция са по-добре от Германия, Италия и Франция. Румен Гечев смята, че има позитиви и рискове, ако България влезе в Еврозоната.

Още: С референдума Радев дава заявка за нова партия: Анализ на бивш съветник на президента

Левът vs еврото

Впоследствие отговор на тези тези даде банкерът и финансист Левон Хампарцуян, който не смята, че трябва да има референдум за въвеждане на еврото. Българският път е европейски и не можем да излезем оттам, посочи Хампарцумян, като макар и индиректно да обвини Румен Гечев, че в едно правителство на катастрофата участва като министър, което е достатъчно за един академичен живот. И контрира Гечев, че цифрите и данните, които изнася биха били чудесни за един академичен спор в УНСС.

"Почти всички диктатури започват с референдуми и с някакви цифри абракадабра“, отсече Левон Хампарцумян.

Той запита още по времето на кое правителство са били ограбени банките, а Гечев защити тезата как банките били ограбвани между 1990-1995 година.

Още: Радан Кънев: Радев няма подкрепата дори на своите най-приближени съветници

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес