До десет години България остава без добре подготвени физици, химици и машиностроители, защото няма интерес към тези университетски специалности. В същото време 41% от студентите избират да учат право, икономика и администрация. Преодоляването на този дисбаланс е една от целите на бъдещата стратегия за развитие на висшето образование, каза пред ректорите на варненските ВУЗ-ове Мария Фъртунова, началник на дирекция в МОН. Тя и зам.-министър Атанаска Тенева представиха проекта за стратегия, който ще се обсъжда и допълва до май 2014 г., предаде Стандарт нюз.
Още: МОН: Не е обсъждано основното образование да завършва в 8 клас
Още: След искане на ректора на Софийския университет: Институтът GATE става самостоятелна структура
Поради факта, че само 30 на сто от абсолвентите се реализират по специалността си, а и заради демографския срив, кандидатите да учат са намалели за последната година с 15 000. Обявените 71 000 свободни места са били с 9000 повече от броя на абитуриентите, очерта друг проблем Фъртунова. Тя допълни, научната кариера също не е привлекателна за младите, защото докторантите във всички 51 вуза у нас са едва 10 000.
От МОН смятат, че реформата трябва да осигури лесен вход в университетите и строг контрол на изхода. Обсъжда се вариант акредитацията на висшите училища да се извършва от международни експерти. Ректорите на Икономическия университет проф. Пламен Илиев и на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" проф. Боян Медникаров бяха категорични, че Националната агенция за оценяване и акредитация не си върши работата. Според тях трябва да се промени и рейтинговата система, чрез която идва 75% от финансирането на университетите. Двамата смятат , че тежестта на показателя "реализация" трябва да се коригира, тъй като в София са концентрирани голяма част от бизнеса и администрацията и вузовете от страната не могат да мерят сили с тези от столицата.
"Губим и външни пазари. Азиатците и турците, на които разчитахме, вече са много по-напред от нас в сферата на образованието и едва ли ще имаме наплив на студенти от тези страни. Затова държавата трябва да ни посочи нови стратегически пазари", настоя проф. Анна Недялкова, президент на ВСУ "Черноризец Храбър".
Още: Предлагат създаването на нови медицински факултети в Плевен и Бургас
Още: В кой клас да се завършва основно образование: Предложение на МОН
Ректорите приемат идеята на МОН да се въведе смесено финансиране на вузовете с участието и на бизнеса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Урок за българчета: История, познание или пропагандата на Кремъл се насажда в умовете им? (ВИДЕО)
Още: Правителството отпуска десетки милиони за училища, детски градини, салони и площадки