Таксите за студентите в платена форма на обучение ще бъдат намалени допълнително – от поне 75% на минимум 60% от стойността на държавната издръжка, след като депутатите окончателно приеха промени в Закона за висшето образование. Промяната бе одобрена на второ четене, като основен вносител е Андрей Чорбанов, а подкрепа дойде от ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ".
Решението идва на фона на бурната реакция срещу драстичното увеличение на студентските такси за академичната 2025/2026 г. – на места между 50% и 200% по-високи спрямо предходната година. Министерството на образованието обясни поскъпването с повишената субсидия за обучение по държавна поръчка, но това не успокои студентите.
В деня на гласуването, пред Народното събрание се проведе протест на студенти, настояващи за по-съществени промени. "Решението е закъсняло и недостатъчно", заяви Александър Танев – студент по право в СУ. По думите му, новите текстове не отговарят на сериозността на проблема и рискуват да оставят хиляди млади хора извън системата на висшето образование. Още: "Ще търсим по-трайни решения": Красимир Вълчев за студентските такси и бъдещите законодателни промени
Протестиращите настояват за въвеждане на таван на таксите – не повече от 50% от разходите за студентите по държавна поръчка. Те настояват за предвидимост и дългосрочна стратегия, за да се избегне рискът образованието да стане недостъпно за мнозина.
Ограничение за вече записаните – максимум 20% увеличение
С приетите изменения парламентът определи, че за студентите, които вече са започнали обучение в платена форма, таксите няма да могат да нарастват с повече от 20% спрямо тези за 2024/2025 г. Това обаче е временно решение, признават и от правителството.
Бившият просветен министър Николай Денков предложи въвеждане на сходна мярка и за бъдещите студенти от 2025/2026 г. нататък – с ограничение на поскъпването за целия период на обучение. Идеята не събра достатъчна подкрепа в пленарната зала. Още: Как са изчислени таксите на студентите, предизвикали протести
Образователният министър Красимир Вълчев определи законопроекта като навременно решение на остра криза, но подчерта, че липсва цялостна визия за финансиране на системата. Пред журналисти той заяви, че предстои да се търсят по-трайни решения – както за таксите, така и за теми като споделени ресурси, по-кратки бакалавърски програми и повече практическо обучение.
На въпрос как ще се определят таксите занапред, Вълчев поясни: "Всяко висше училище ще взема решение на база стойността на субсидията и таксата за държавната поръчка, като не трябва да се допуска кръстосано субсидиране между различни форми на обучение." Още: "Образованието е право, не привилегия": Студенти излязоха на протест срещу по-високите такси (СНИМКИ)
Какво следва?
Макар че депутатите гласуваха понижение на минималния праг на таксите, студентите остават в готовност за нови действия. "Ако не се предложат стабилни и дългосрочни решения, протестите ще продължат", категорични са организаторите. Според тях въпросът не е само в цената, а в принципа – образованието не трябва да бъде стока, достъпна само за привилегированите.