"Ще търсим по-трайни решения": Красимир Вълчев за студентските такси и бъдещите законодателни промени

24 юли 2025, 13:21 часа 837 прочитания 0 коментара

"Ще търсим по-трайни решеия във висшето образование", каза министърът на образованието Красимир Вълчев пред медиите в парламента, като посочи, че предстоящите промени в Закона за висшето образование няма да засегнат само въпроса с таксите, а и концепцията за споделени ресурси, като ще бъде обсъден въпросът за тригодишния бакалавър и въпроси, свързани с практическото обучение. "Следващата кандидатстудентска кампания ще бъде след година, но дотогава със сигурност ще бъде направено. Надявам се есента да бъде направено", добави Вълчев. 

Таксите в университетите

От думите му сстана ясно, че с бъдещите промени в Закона за висшето образование ще бъде предложена формула за определяне на студентските такси Тя ще бъде обсъдена с академичните ръководства и студентските организации.

"Действително в момента нямаме регламент те да растат прогнозируемо или да не растат. Ако един студент бъде приет в едно частно училище - той сключва договор, когато бъде приет в държавно училище - той не сключва договор, а има нормативен регламент. При нас таксите се определят от висшите училища в рамките на определени правила", добави още Вълчев. ОЩЕ: Акад. Николай Денков с предложение за студентските такси

По отношение на таксите за платено обучение, министърът увери, че те не могат да нарастват повече от 20% за целия период на обучение. Ето защо министърът благодари на депутатите, че са приели промените в Закона за висшето образование, като така са разрешили един спешен проблем.  

Повече за концепцията за споделени ресурси

Министърът уточни, че тази концепция предвижда висшите училища да могат да ползват обща материална база, да могат да се сдружават за целите на научни проекти, да създават, включително общи катедри.

"Въпросът с тригодишният бакалавър ще бъде поставен на обсъждане", каза Вълчев. 

Ще закриват ли Пернишкия университет?

Образователният министър отговори на въпрос дали ще се възползва от правомощията си и ще закрие Пернишкия университет: "Шест месеца трябва да имаме наблюдения, че не е осъществен учебен процес. В момента, в който имаме такива наблюдения, ще предложим закриване на университет. Към момента нямаме основания да предложим закриването, на което и да е висше училище", каза Вълчев. ОЩЕ: Първо четене: Удовлетвориха исканията на студентите за по-ниски такси

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес