Британското правителство се съгласи, че гражданите на ЕС не трябва да имат преференциален достъп до работа във Великобритания в сравнение с хората от други страни след Brexit, информира БГНЕС.
Още: Все повече електрически автомобили в Албания
Още: ЕК с най-амбициозното предложение за бюджет на ЕС, предлага 100 млрд. евро за Украйна
Британските министри, които се събраха на заседание вчера (24 септември), "подкрепиха единодушно система, основана по-скоро на умения, отколкото на националност", каза един неназован източник пред BBC. Публикации с подобна информация има още в The Times и The Guardian.
Гражданите от другите 27 държави-членки на Европейския съюз понастоящем са свободни да живеят и работят във Великобритания съгласно правилата за свобода на движение на блока. Докладът, поръчан от британското правителство миналата седмица, препоръчва в бъдеще гражданите на ЕС и извън ЕС да следват еднакви правила за имиграцията, като се предпочитат висококвалифицираните работници.
Авторът на доклада, Алън Манинг от Консултативния комитет по миграцията, информира заседанието на кабинета в понеделник за неговия план.
Още: The Telegraph: Призивът на Запада за солидарност с Украйна никога не е звучал толкова неубедително
Още: Дете пострада при бягство на зебра (ВИДЕО)
Говорител на "Даунинг стрийт" 10 коментира темата така: "Кабинетът се съгласи, че след като приключи свободното движение, правителството ще може да въведе нова система, която работи в най-добрия интерес на Великобритания, включително като помага за повишаване на производителността."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Забрана за шофиране: Отнеха книжките на актриси от "Хари Потър"
Още: Паднал върху камион мост едва не уби двама души (ВИДЕО)
Очаква се сега британският премиер Тереза Мей да направи изявление относно бъдещите имиграционни правила на конференцията на Консервативната партия следващата седмица.
Въпреки това, всяка имиграционна политика след Brexit може да бъде засегната от бъдещите търговски сделки на Великобритания. ЕС може да се стреми да преговаря за продължаване на преференциалното третиране в замяна на достъпа до своя единен пазар, докато други страни могат също така да търсят отмяна на визовия режим в замяна на търговски сделки.
Мей обеща миналата седмица, че дори преговорите за Brexit с ЕС да се провалят, правата на европейците, които понастоящем живеят във Великобритания "ще бъдат защитени". Нейният говорител каза, че "скоро" ще бъдат публикувани официални предложения.
Още: Атина е изправена пред водна криза