Да бъде намален процентът на студентските такси и да има известна устойчивост. Това са двете предложения на акад. Николай Денков: „В нашето предложение има два основни елемента. Единият е процентът да бъде намален на 60 на сто по отношение на таксите – това, което беше предложено от Съвета на ректорите. Но втората част е различна и тя е, че когато студент в платено обучение влиза в първи курс, би следвало да има известна устойчивост, да знае какво може да очаква през следващите години".
Заседанието
По време на заседание на Комисията по образование и наука в Народното събрание депутатите обсъдиха на второ четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за висшето образование (ЗВО), № 51-554-01-122, внесен от Андрей Чорбанов и група народни представители на 27 юни т.г. Законопроектът се отнася до таксите за платено обучение в университетите..
Още: Как са изчислени таксите на студентите, предизвикали протести
Акад. Денков подчерта, че вторият елемент от предложението е принципно различен, тъй като цели да осигури предвидимост за студентите в платено обучение.
Снимка: БГНЕС
„Когато студент в платено обучение влиза в първи курс, би следвало да има известна устойчивост, да знае какво може да очаква през следващите години“, каза той.
По думите му по тази причина е въведено допълнително условие, според което увеличението на таксите в рамките на целия период на обучение – три, четири или две години при магистратура – не може да надвишава 20 на сто. „Смятаме, че това е разумно и коректно спрямо студентите“, каза още акад. Денков.
Висшето образование поскъпва: Нови такси за обучение в университети
Той припомни, че преди няколко години е имало случай с повишаване на таксите за студенти по медицина, които подали сигнал и изисквали незабавна реакция.
По време на дискусията Христина Георгиева от ПГ на ГЕРБ-СДС поиска уточнения относно правната структура на предложението и неговото място в закона.
Катастрофален скок на таксите за студенти в платено обучение, академичната общност на СУ реагира